Miarkowanie kary nie może godzić w cel umowy

Skala obniżenia wysokości kary umownej nie może prowadzić do zniweczenia istotnych dla stron postanowień umowy poprzez pozbawienie ich ekonomicznego sensu.

Publikacja: 19.01.2018 05:30

Miarkowanie kary nie może godzić w cel umowy

Foto: Fotolia.com

Kara umowna pełni funkcje odszkodowawczo-kompensacyjne, które stymulują dłużnika do prawidłowego wykonania zobowiązania. Jej istotą jest obciążenie dłużnika obowiązkiem zapłaty określonej kwoty za niewykonanie lub nienależyte wykonanie przez niego umowy. Kwestią problematyczną, która często trafia na sądową wokandę, jest wysokość takiej kary.

Jedną z takich spraw właśnie zajmował się Sąd Apelacyjny w Warszawie. Dotyczyła ona umowy na dostawę monitorów dla resortu obrony narodowej. Zawarto ją zgodnie z wynikiem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego. Jednym z obowiązków wykonawcy było przedstawienie zamawiającemu w terminie 30 dni po zakończeniu każdego roku okresu gwarancyjnego, informacji o wszelkich wadach usterkach i awariach sprzętu, ich przyczynach oraz sposobie ich rozwiązania. Obowiązek ten obwarowano karą umowną w wysokości 1 tys. zł za każdy rozpoczęty dzień zwłoki.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku