Wymogi ustawy o biegłych rewidentach

Wymogi nowej ustawy o biegłych rewidentach są wyśrubowane, zwłaszcza wobec komitetów audytu oraz badań w jednostkach zainteresowania publicznego.

Publikacja: 04.07.2017 07:48

Wymogi ustawy o biegłych rewidentach

Foto: 123RF

Obowiązująca od niemal dwóch tygodni nowa ustawa regulująca rynek audytorski i działalność biegłych rewidentów wprowadza wiele nowych wymagań, podyktowanych potrzebą niezależności audytu. Sprawom tym poświęcona była dyskusja ekspertów zorganizowana przez Pracodawców RP.

W trakcie niedawnych prac nad ustawą głośno było o surowym wymogu rotacji biegłego rewidenta co pięć lat w jednostkach zainteresowania publicznego (JZP). Nowa ustawa przewiduje jednak także wiele innych ograniczeń, które w praktyce mogą wyeliminować niektóre firmy audytorskie ze starań o usługi dla spółek giełdowych czy banków (bo to właśnie takie firmy należą do kategorii JZP). Na przykład w składzie obowiązkowo tworzonego komitetu audytu w JZP nie mogą być osoby powiązane z tą jednostką, z jej audytorem ani z firmami powiązanymi. Według art. 129 ustawy nie mogą tam wejść osoby, które są „małżonkiem, osobą pozostającą we wspólnym pożyciu, krewnym lub powinowatym w linii prostej, a w linii bocznej do czwartego stopnia" w stosunku do zarządu firmy.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Subskrybuj
gazeta
Rachunkowość
KSeF będzie wciąż dopuszczał faktury papierowe. Jest projekt ustawy
Rachunkowość
Nadchodzi rewolucja dla firm. Resort finansów pokazał „mapę drogową”
Rachunkowość
Sztuczna inteligencja nie zastąpi księgowych
Rachunkowość
Testy systemu e-Faktur czas zacząć
Rachunkowość
Wielkie firmy nie interesują się nowym systemem fakturowania
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku