Aktualizacja: 08.03.2017 05:30 Publikacja: 08.03.2017 05:30
Foto: 123RF
Zapasy zaliczane są do rzeczowych aktywów obrotowych, obejmujących: towary handlowe przeznaczone do dalszej odsprzedaży w stanie nieprzetworzonym, materiały i surowce nabyte w celu zużycia na własne potrzeby jednostki (podstawowe i pomocnicze), wyroby gotowe zdatne do sprzedaży, a także produkty w toku i półprodukty (półfabrykaty) (art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości; dalej: uor).
Towarami handlowymi są wyroby przeznaczone do sprzedaży w stanie nieprzerobionym. Materiałami (surowcami) podstawowymi są materiały, które w procesie produkcji stają się główną substancją produktu gotowego. Do materiałów podstawowych zalicza się również materiały stanowiące część składową (montażową) produktu lub ściśle z wyrobem złączone (np. opakowania – puszki, butelki) oraz opakowania wysyłkowe wielokrotnego użytku (np. transportery, palety), jeżeli opakowania te nie są środkami trwałymi. Z kolei, materiałami pomocniczymi są materiały zużywane w związku z działalnością gospodarczą, które bezpośrednio oddają wyrobowi swoje właściwości. Wyroby gotowe oznaczają wyroby własnej produkcji, których proces przerobu został całkowicie zakończony. Niegotowe jeszcze produkty zalicza się do produkcji w toku oraz półwyrobów (półfabrykatów).
Będzie możliwość wystawiania faktur poza KSeF, gdy zawiedzie elektryczność i wi-fi. To jedna z opcji w projekcie...
Ministerstwo Finansów przedstawiło plan wdrożenia obowiązkowego systemu KSeF. To rewolucyjna zmiana dla przedsię...
Nowoczesne technologie działają szybko i efektywnie. Ale w świecie księgowości są problemy, które musi rozwiązać...
Ustawa o VAT już nie będzie modyfikowana pod kątem e-faktur. Eksperci radzą, aby szykować się na nowe rozwiązania.
Duże firmy zdają sobie sprawę z rewolucji, jaką przyniesie KSeF, ale niewiele z nich podjęło już przygotowania o...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas