Aktualizacja: 14.09.2016 07:00 Publikacja: 14.09.2016 07:00
Foto: 123RF
Wbrew pozorom, opóźnienia we wprowadzeniu składnika majątku do rejestru środków trwałych jednostki są spowodowane nie tylko przez niedopatrzenia czy zaniedbania w prowadzonej ewidencji. Mogą one wynikać również z błędnej interpretacji przepisów prawa podatkowego oraz bilansowego. Ustawa o rachunkowości (dalej: uor) nie reguluje wysokości wartości początkowej składnika majątku, od której obligatoryjnie należy go ująć w rejestrze środków trwałych, a jedynie narzuca określenie przewidywanego okresu ekonomicznej użyteczności (art. 3 ust. 1 pkt 15 uor). W konsekwencji, wszystkie składniki majątku wykorzystywane do prowadzonej działalności gospodarczej (kompletne i zdatne do użytku), których przewidywany okres użytkowania będzie dłuższy niż rok, powinny zostać wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Zarówno zgodnie z prawem bilansowym, jak i podatkowym, co do zasady czynnikiem warunkującym rozpoznanie składnika majątku trwałego jest okres użytkowania na potrzeby prowadzonej działalności (art. 16a ust. 1 ustawy o CIT). Dodatkowo, przepisy podatkowe wprowadzają limit kwotowy, dzięki któremu składniki majątku, których wartość początkowa nie przekracza kwoty 3500 zł mogą, ale nie muszą zostać rozpoznane jako środki trwałe. W konsekwencji, prawo podatkowe nie narzuca obowiązku wprowadzenia do rejestru środków trwałych niskocennych składników majątku przedsiębiorstwa – podlegają one (fakultatywnie) możliwości jednorazowej, stuprocentowej amortyzacji. Co więcej, ustawa o CIT wskazuje w art. 16a ust. 2 katalog takich składników majątku, które niezależnie od czasu użytkowania należy uznać za składnik majątku trwałego, np.:
Nowoczesne technologie działają szybko i efektywnie. Ale w świecie księgowości są problemy, które musi rozwiązać człowiek.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Ustawa o VAT już nie będzie modyfikowana pod kątem e-faktur. Eksperci radzą, aby szykować się na nowe rozwiązania.
Duże firmy zdają sobie sprawę z rewolucji, jaką przyniesie KSeF, ale niewiele z nich podjęło już przygotowania organizacyjne – wynika z ankiety kancelarii ID Advisory.
Od 1 lipca 2024 r. firmy będą musiały raportować transakcje w centralnej bazie.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Opracowany przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego poradnik dla członków rad nadzorczych ma pomagać we współpracy z biegłym rewidentem, choć może wprowadzać w błąd.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Firma audytorska oraz badana jednostka mają ten sam cel – sporządzenie sprawozdania finansowego zgodnego z przepisami i wydanie sprawozdania z badania zawierającego opinię bez zastrzeżeń. Zgodna współpraca pozwoli ten cel osiągnąć.
Jednym z warunków prawidłowego sporządzenia sprawozdania finansowego jest potwierdzenie, że transakcje odbywają się na warunkach rynkowych. Aby móc złożyć taką deklarację, należy wcześniej przygotować rzetelną analizę porównawczą.
Zmiany systemowe potrzebne do generowania nowego JPK_KR_PD i JPK_ST będą wymagały sporo czasu. Dla podmiotów objętych nowym obowiązkiem już od 2025 r. jest to więc ostatni dzwonek, aby zacząć się przygotowywać do nowego raportowania JPK CIT.
Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na rower, który wykorzystuje do załatwiania firmowych spraw. Odliczy też VAT. Fiskus się na to zgadza.
Oprócz dokumentowania cen transferowych oraz składania raportów i powiadomień CbC, największe grupy kapitałowe będą musiały sporządzać, publikować i udostępniać sprawozdania o podatku dochodowym.
Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości wydała 9 kwietnia br. nowy MSSF 18 Prezentacja i ujawnienia w sprawozdaniach finansowych, który zastąpi dotychczasowy MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych.
Zmiana klasyfikacji składnika majątku wymaga przeanalizowania przesłanek do zakwalifikowania towaru jako środek trwały, ustalenia jego wartości początkowej, określenia sposobu jego amortyzacji i wprowadzenia zmian w ewidencji księgowej.
Następstwem transakcji sprzedaży ZCP nierzadko jest likwidacja spółki sprzedającej swój majątek. Jak zaksięgować taką transakcję? Na co zwrócić uwagę, sporządzając sprawozdanie finansowe?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas