Podatkowa grupa kapitałowa nie musi czekać z odliczeniem ujemnego wyniku

Ze szczególnym przypadkiem uwzględniania straty w rozliczeniach podatkowych mamy do czynienia przy podatkowej grupie kapitałowej (PGK).

Publikacja: 06.04.2016 02:00

Maciej Wach, menedżer w dziale rewizji finansowej BDO

Maciej Wach, menedżer w dziale rewizji finansowej BDO

Foto: materiały prasowe

W skrócie: ustawodawca zezwolił powiązanym podmiotom (pod pewnymi warunkami) rozliczać się z podatku dochodowego tak, jakby tworzyły one jedną jednostkę. Straty i dochody spółek wchodzących w skład PGK sumuje się i otrzymuje podstawę opodatkowania. Od niej oblicza się podatek, który podlega wpłacie do właściwego urzędu skarbowego. Jedna ze spółek z grupy, wybrana do jej reprezentowania, składa zeznanie roczne i wpłaca zobowiązanie podatkowe. To PGK, a nie każda ze spółek oddzielnie, jest w takiej sytuacji podatnikiem. Co ważne, przepisy podatkowe wymagają, aby dochód stanowił minimum 3 proc. sumy przychodów spółek tworzących PGK. W przeciwnym razie PGK ulega rozwiązaniu. Bodźcem zachęcającym do tworzenia PGK jest rozliczanie strat w obrębie grupy na bieżąco – strata jednej jednostki jest jednocześnie kompensowana z dochodem drugiej, należy tylko zachować wspomnianą 3-procentową rentowność podatkową.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rachunkowość
KSeF będzie wciąż dopuszczał faktury papierowe. Jest projekt ustawy
Rachunkowość
Nadchodzi rewolucja dla firm. Resort finansów pokazał „mapę drogową”
Rachunkowość
Sztuczna inteligencja nie zastąpi księgowych
Rachunkowość
Testy systemu e-Faktur czas zacząć
Rachunkowość
Wielkie firmy nie interesują się nowym systemem fakturowania