Jakie sprawozdanie musi sporządzić spółka kapitałowa za 2015?

W kategorii małych jednostek mieszczą się spółki, które muszą poddawać sprawozdania finansowe badaniu przez biegłego rewidenta. Mimo to mogą one korzystać z uproszczeń przewidzianych w ustawie o rachunkowości dla tej grupy podmiotów.

Publikacja: 27.01.2016 05:30

Foto: Fotolia.com

Jesteśmy spółką kapitałową, która po nowelizacji ustawy o rachunkowości spełnia warunki do zaklasyfikowania jej do kategorii małych jednostek. Czy i jakie uproszczenia możemy zastosować, sporządzając sprawozdanie finansowe za 2015 r. (rok obrotowy spółki pokrywa się z rokiem kalendarzowym)? Czy musimy sporządzać wszystkie elementy sprawozdania, które dotychczas mieliśmy obowiązek przygotowywać jako podmiot podlegający badaniu przez biegłego rewidenta? – pyta czytelnik.

23 września 2015 r. weszła w życie ustawa z 23 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o rachunkowości (dalej: uor) oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta wprowadza między innymi pojęcie „mała jednostka". Jest to już kolejny rodzaj grup podmiotów wprowadzony przez ustawodawcę. W 2014 roku wprowadzono do ustawy kategorię jednostki mikro. Zgodnie z nowo wprowadzonym art. 3 ust. 1c uor za małe jednostki uważa się (poza pewnymi wyjątkami) jednostki nieprzekraczające w roku obrotowym, za który sporządza się sprawozdanie finansowe, oraz w roku poprzedzającym ten rok obrotowy co najmniej dwóch z następujących trzech wielkości:

Pozostało jeszcze 82% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rachunkowość
KSeF będzie wciąż dopuszczał faktury papierowe. Jest projekt ustawy
Rachunkowość
Nadchodzi rewolucja dla firm. Resort finansów pokazał „mapę drogową”
Rachunkowość
Sztuczna inteligencja nie zastąpi księgowych
Rachunkowość
Testy systemu e-Faktur czas zacząć
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Rachunkowość
Wielkie firmy nie interesują się nowym systemem fakturowania