Jak księgować niedobory i nadwyżki

Sposób ujęcia w księgach różnic inwentaryzacyjnych zapasów jest uzależniony od przyczyny powstania niezgodności. Wpływa na to także rodzaj przyjętej w firmie ewidencji analitycznej rzeczowych aktywów obrotowych.

Publikacja: 28.01.2015 05:20

Jak księgować niedobory i nadwyżki

Foto: Fotorzepa, Jakub Ostałowski

Po przeprowadzeniu spisu z natury składników zapasów oraz porównaniu stanu rzeczywistego wynikającego ze spisu z ewidencją księgową mogą wystąpić różnice inwentaryzacyjne. Mogą one przybrać formę niedoboru lub nadwyżki.

Zgodnie z art. 27 ust. 2 ustawy o rachunkowości (uor)   jednostki są zobowiązane do rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych w księgach rachunkowych tego roku obrotowego, na który przypadał termin inwentaryzacji. Oznacza to, że nawet jeżeli inwentaryzacja została przeprowadzona po dniu bilansowym 31 grudnia 2014 r., ale do 15 stycznia 2015 r. (na podstawie art. 26 ust. 3 pkt 1 uor), to różnice inwentaryzacyjne należy ująć w księgach rachunkowych i w sprawozdaniu finansowym za rok obrotowy 2014.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rachunkowość
Sztuczna inteligencja nie zastąpi księgowych
Rachunkowość
Testy systemu e-Faktur czas zacząć
Rachunkowość
Wielkie firmy nie interesują się nowym systemem fakturowania
Rachunkowość
Obowiązkowy KSeF, czyli e-faktury dla skarbówki
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Rachunkowość
Audyt: ocena systemu kontroli jest odrębną usługą