Nowe trendy związane są przede wszystkim z coraz większą złożonością transakcji występujących w życiu gospodarczym oraz próbą dostosowania zasad rachunkowości i sprawozdawczości finansowej do zmian na świecie, w światowej ekonomii, w sposobie prowadzenia biznesu, a przede wszystkim w oczekiwaniach informacyjnych uczestników rynku.

Niewątpliwie analiza sprawozdań finansowych jest obecnie trudniejsza, wymaga większych kompetencji i wiedzy fachowej, jednak z pewnością informacje w nich zawarte są znacznie szersze, bardziej wyczerpujące i dają pełniejszy obraz sytuacji w jednostce. I to nie tylko na temat tego, co już się wydarzyło, ale również na temat planów i oczekiwań.

Ważne jest, aby krytycznie analizować wszelkie wyceny i szacunki, a szczególnie przyjęte przy ich sporządzeniu założenia i osądy, oraz identyfikować wszelkie przychody i zyski niezrealizowane, które mogą się nie zamienić w przyszłości w przepływy pieniężne dla jednostki. Takie efekty mogą spowodować, że jednostka wykazująca wysokie zyski księgowe straci płynność, a w konsekwencji również zdolność do kontynuowania działalności.