Uchwalone wczoraj nowe przepisy mają pozwolić mniejszym przedsiębiorstwom na opcjonalne sporządzanie sprawozdań finansowych dużo mniej szczegółowych. Umożliwi też wycenę aktywów według wartości nabycia lub wytworzenia. Zmiany nie wpłyną na wysokość podatków płaconych przez takie firmy.
Planowane uproszczenia bilansowe będą dotyczyły przedsiębiorstw, których roczne przychody wynoszą co najmniej 1,2 mln euro, ale nie przekroczą dwóch z trzech wielkości: 1,5 mln zł sumy aktywów bilansu na koniec roku obrotowego, ?3 mln zł obrotu i dziesięciu osób zatrudnienia w przeliczeniu na pełne etaty.
Firmy funkcjonujące w formie indywidualnej działalności gospodarczej albo spółki cywilnej bądź jawnej będą mogły skorzystać z uproszczeń, jeśli ich roczne przychody ulokują się w przedziale 1,2–2 mln euro. Nowe przepisy mają dotyczyć także organizacji społecznych (m.in. fundacji i stowarzyszeń).
W skróconym bilansie będzie trzeba wymieniać ogólnie aktywa trwałe (np. maszyny i urządzenia będące środkami trwałymi), ale bez wyszczególniania wartości znaków towarowych. Po stronie pasywów wystarczy wskazanie kapitału własnego (podstawowego i należnych wpłat), ale już np. bez kapitałów rezerwowych. Według dzisiejszych przepisów wykaz informacji dla pełnego bilansu mieści się na 15 kartkach papieru. W uproszczonej formie po zmianach – na nieco ponad dwóch.
Podmioty korzystające z uproszczeń będą mogły wyceniać swoje aktywa nie według tzw. wartości godziwej (uwzględniającej np. zużycie środków trwałych), ale według wartości wynikającej z ceny nabycia lub wytworzenia.
Praktyczne efekty wykorzystania tej opcji mogą być dwojakie. Przede wszystkim będzie to spore uproszczenie w sporządzaniu sprawozdań. Jednakże mniejsza ilość szczegółów w sprawozdaniu może wpłynąć na pozycję danej firmy wobec np. potencjalnych inwestorów i banków udzielających im kredytu. Przyjęcie uproszczonej wyceny aktywów oznacza bowiem mniejszą przejrzystość finansową. Dokonując wyboru tej opcji, nie będzie można też zapewnić porównywalności danych w odniesieniu do większych przedsiębiorstw. W rezultacie firma może być mniej wiarygodna na rynku.
Ustawa wprowadza do polskich przepisów unijną dyrektywę 2013/34/UE dotyczącą sprawozdań finansowych.
etap legislacyjny: przekazana do Senatu