To już ostatni dzwonek na wykonanie księgowych obowiązków. – Sprawozdanie finansowe trzeba zatwierdzić w ciągu sześciu miesięcy od zakończenia roku. W firmach, w których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, termin upływa więc 30 czerwca – tłumaczy Dariusz Gałązka, biegły rewident, partner w firmie audytorskiej Grant Thornton.

W ciągu 15 dni od zatwierdzenia sprawozdanie trzeba przesłać do Krajowego Rejestru Sądowego. – Spółki, które miały obowiązek badania sprawozdania przez biegłego rewidenta, muszą je w tym samym terminie przekazać do ogłoszenia w Monitorze Polskim B (obowiązek ten zniknie 1 stycznia 2013 r.) – wskazuje ekspert.

Ponadto w ciągu dziesięciu dni od zatwierdzenia spółka kapitałowa musi przesłać sprawozdanie (wraz z opinią i raportem biegłego rewidenta, jeśli było badane) oraz odpis zatwierdzającej go uchwały zgromadzenia wspólników (akcjonariuszy) do urzędu skarbowego. – Mniej czasu na ten ostatni obowiązek miały prowadzące księgi rachunkowe osoby fizyczne. One powinny, co do zasady, dołączyć sprawozdanie do swojego zeznania rocznego (termin złożenia minął 30 kwietnia) – dodaje.

Uwaga na kary

– Za niedopełnienie tych obowiązków grożą kary – ostrzega Michał Turkowski, adwokat w kancelarii Accreo Legal. – Najczęściej będzie to grzywna. Dolegliwość finansowa może nie być tu jednak najgorsza. Skazana osoba figuruje bowiem przez pięć lat w Krajowym Rejestrze Karnym (sąd może na wniosek zarządzić zatarcie skazania najwcześniej po trzech latach od wykonania kary). Nie otrzyma więc zaświadczenia o niekaralności niezbędnego do wykonywania niektórych zawodów czy piastowania określonych stanowisk. Może to też osłabić jej zdolność kredytową.

Odpowiada kierownik

Przypomnijmy – art. 79 ustawy o rachunkowości mówi, że grzywna lub kara ograniczenia wolności grozi temu, kto:

> nie poddał sprawozdania finansowego badaniu przez biegłego rewidenta,

> nie złożył go we właściwym rejestrze sądowym,

> nie przekazał go do ogłoszenia.

Kto odpowiada za te czynności?

– Kierownik jednostki – wyjaśnia Michał Turkowski.

– W spółkach kapitałowych będzie to członek zarządu, w jawnej i cywilnej wspólnicy prowadzący jej sprawy, w partnerskiej wspólnicy prowadzący jej sprawy lub zarząd, w komandytowej i komandytowo-akcyjnej prowadzący jej sprawy komplementariusze. Jeśli działalność jest jednoosobowa, odpowiada oczywiście właściciel firmy – dodaje.

Odpowiedzialności za niewykonanie obowiązków nie można przenieść na inną osobę, np. głównego księgowego lub dyrektora finansowego.

– Oczywiście, jeśli do nieprawidłowości doszło z jego winy, to można go ukarać – w zależności od formy zatrudnienia (umowa o pracę, kontrakt) dyscyplinarnie albo wystąpić z roszczeniem cywilnoprawnym do sądu – zwraca uwagę Dariusz Gałązka.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora p.wojtasik@rp.pl

Wydatki na badanie do kosztów

O tym, jakie podmioty zobligowane są do badania sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta, mówi art. 64 ustawy o rachunkowości. Są to m.in. spółki, które zatrudniają co najmniej 50 osób, a ich roczne przychody wynoszą co najmniej 5 mln euro. Nie ma wątpliwości, że opłatę dla biegłego rewidenta mogą zaliczyć do podatkowych kosztów. Organy skarbowe zgadzają się na to także wówczas, gdy audyt jest nieobowiązkowy (m.in. interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie, nr IPPB3/423-204/09-3/JG oraz Izby Skarbowej w Katowicach, nr IBPBI/2/423-1327/10/AP). Tak jest np., gdy spółka należy do międzynarodowej grupy kapitałowej i musi się podporządkować określonym procedurom. Fiskus zastrzega jednak, że badanie musi być przeprowadzone w interesie spółki i w związku z jej działalnością (a nie np. wyłącznie w interesie udziałowca).