- Istotny jest większy udział biegłych rewidentów w procesie tworzenia prawa zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym - mówił Józef Król, wybrany przez VII Krajowy Zjazd Biegłych Rewidentów na prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.
Podkreślił, że równie ważne dla władz samorządu nowej kadencji będzie nawiązanie partnerskiej współpracy z Komisją Nadzoru Audytowego, bo obie organizacje mają wspólny cel zwiększenie bezpieczeństwa obrotu gospodarczego.
Podczas zjazdu zwrócono uwagę na wiele problemów, które ma do rozwiązania środowisko audytorów. W uchwale programowej pojawił się m.in. zapis o konieczności wprowadzenia usług alternatywnych dla podmiotów, których sprawozdania nie podlegają obowiązkowemu badaniu.
Wiesław Szczuka, przewodniczący KNA, wiceminister finansów, wskazał, że księgowi i audytorzy nie mogą być wyłączeni z odpowiedzialności za kryzys.
- Jakość usług i ciągła edukacja powinny być priorytetem nowego samorządu - apelowała Ewa Jakubczyk-Cały, prezes PKF Consult.
W obronie mniejszych firm wystąpił Krzysztof Burnos, prezes ElmaPolAuditu. Powiedział, że większość przedstawicieli w KNA reprezentuje instytucje zainteresowane rynkiem publicznym, a przecież KNA sprawuje nadzr nad całym rynkiem. - Dlatego jeden z przedstawicieli KIBR w KNA powinien się wywodzić z małej lub średniej firmy audytorskiej - podkreślił.
Zdaniem przewodniczącego zjazdu Antoniego Kwasiborskiego istotne jest zastąpienie krajowych standardów rewizji finansowej międzynarodowymi i krajowych zasad etyki kodeksem etyki zawodowej Międzynarodowej Organizacji Księgowych.
Przeczytaj także artykuły:
Czytaj także w serwisie:
» Dobra Firma » Podatki i księgi » Księgowość » Księgowi i biegli rewidenci