Zmiany te wynikają z opublikowanej właśnie ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 102, poz. 585).

Zawieszenie bez obowiązków

Ułatwienie polegające na zniesieniu obowiązku sporządzania sprawozdania finansowego w razie zawieszenia działalności ma zastosowanie tylko do firm, które nikogo nie zatrudniają. Zgodnie bowiem z art. 14a ustawy o swobodzie działalności gospodarczej zawiesić działalność gospodarczą może tylko przedsiębiorca niezatrudniający pracowników.

Jednostka, która z powodu zawieszenia działalności nie będzie zamykać ksiąg rachunkowych, a w konsekwencji nie będzie sporządzać sprawozdania finansowego, będzie mogła również nie przeprowadzać inwentaryzacji.

Z możliwości niezamykania ksiąg rachunkowych oraz niesporządzania sprawozdania finansowego nie będą mogły korzystać podmioty:

- które w ciągu roku będą dokonywać odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych,

- u których w trakcie roku wystąpią inne zdarzenia wywołujące skutki majątkowe lub finansowe wymagające ujęcia w księdze rachunkowej,

- będące emitentami papierów wartościowych.

Skutkiem tej zmiany jest również nowelizacja kodeksu spółek handlowych. Nie trzeba będzie zwoływać zwyczajnego zgromadzenia wspólników za rok obrotowy, w którym działalność spółki (z o.o. i akcyjnej) pozostawała przez cały czas zawieszona i nie doszło do zamknięcia ksiąg rachunkowych. Obie te zmiany wchodzą w życie 2 czerwca 2011 r.

Pojazdy specjalne znów nieosobowe

Sejm naprawił również niedopatrzenie dotyczące pojazdów specjalnych, spowodowane uchyleniem w ustawie o VAT załącznika nr 9. W rezultacie od 1 stycznia 2011 r. pojazdy specjalne musiały być kwalifikowane jako samochody osobowe w rozumieniu ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych i od osób prawnych. Zarówno bowiem art. 5a pkt 19 ustawy o PIT, jak i art. 4a pkt 9 ustawy o CIT odwoływały się w tym zakresie do załącznika nr 9 ustawy o VAT (pisaliśmy o tym: „Koparki i bankowozy to samochody osobowe", „Rz" z 18 lutego).

Ustawodawca postanowił więc, że w latach 2011 i 2012 będzie obowiązywała taka sama definicja jak do końca 2010 r. Zmiana wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, ale z mocą od 1 stycznia 2011 r. Różnica jest tylko taka, że zamiast odwoływać się do ustawy o VAT, ustawy o podatku dochodowym będą zawierać własny załącznik z wykazem przeznaczeń pojazdów specjalnych (patrz ramka).

Dodajmy, że identyczne przeznaczenie pojazdów specjalnych obowiązuje również w ustawie o VAT; wymienia je załącznik do nowelizacji tej ustawy z 16 grudnia 2010 r. (DzU nr 247, poz. 1652).

Nowa jednolita definicja samochodu osobowego (i pojazdów niespełniających tej definicji) będzie obowiązywać do końca 2012 r.

, kiedy to zostanie zamieniona na nową, o której decyduje:

- do celów VAT – art. 86a tej ustawy (co wynika z art. 1 pkt 12 nowelizacji z 16 grudnia 2010 r.),

- do celów podatku dochodowego – art. 5a pkt 19a i art. 5d ustawy o PIT oraz art. 4a pkt 9a i art. 4c ustawy o CIT (co wynika z opublikowanej właśnie ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw).

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki k.jedrzejewska@rp.pl

Pojazdami specjalnymi do celów PIT i CIT będą:

- agregat elektryczny /spawalniczy,

- bankowóz,

- pojazd do prac wiertniczych,

- koparka, koparkospycharka,

- ładowarka,

- pojazd do czyszczenia dróg,

- podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych,

- pomoc drogowa,

- pojazd do zimowego utrzymania dróg,

- żuraw samochodowy,

-

samochód pogrzebowy

.

Czytaj też:

Koparki i bankowozy to samochody osobowe

Zobacz więcej:

Samochód

»

Podatek dochodowy od auta

Księgi i sprawozdania

»

Sprawozdania finansowe

Likwidacja i zawieszenie działalności gospodarczej

»

Zawieszenie działalności