– Komisja Europejska przedstawiła projekt rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie polityki badania sprawozdań finansowych, rekomendując przyjęcie zielonej księgi. Skutkuje to tym, że dyskusja o audycie jest ciągle aktualna – stwierdził John Davies z Association of Chartered Certified Accountants (Stowarzyszenie Licencjonowanych Certyfikowanych Księgowych) podczas debaty „Rola audytu we wzmacnianiu stabilności finansowej – dyskusja wokół zielonej księgi KE". Zorganizowała ją ACCA w Polsce. Podczas debaty podkreślono, że rola audytu będzie rosła, ponieważ stanowi on pewną zaporę w rozwijaniu się przestępczości gospodarczej.
– Zielona księga jest milowym krokiem na drodze rozwoju audytu – mówił Krzysztof Burnos, prezes firmy audytorskiej z Łodzi. Jego zdaniem biegli rewidenci mają wiedzę i powinna być ona lepiej wykorzystywana. Informacja płynąca ze sprawozdania finansowego i opinia z jego badania muszą mieć określone cechy jakościowe.
– Biegły rewident tworzy wizytówkę firmy w postaci certyfikatu, jakim jest opinia o sprawozdaniu finansowym. Przedsiębiorcy powinni mieć tego świadomość – stwierdziła Barbara Misterska-Dragan, prezes Misters Audytor.
– PTE nie ma takiego obowiązku, ale poddało swoje sprawozdanie finansowe badaniu – powiedziała prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Podkreślała, że sprawozdanie PTE zyskało nową jakość, a samo stowarzyszenie uzyskało podczas badania wiele cennych rad od biegłego rewidenta. Wskazywała na potrzebę korzystania przez audytorów z modeli wczesnego ostrzegania przed upadłością.
– To taki termometr, który informowałby, że przedsiębiorstwo idzie w złym kierunku. W audycie warto by takie modele stosować.
Nadzór musi sprawować bieżącą kontrolę nad spółką i korzystać z pomocy audytora
Ewa Jakubczyk-Cały, prezes PKF Consult, protestowała przeciwko zbytniemu przerzucaniu odpowiedzialności na biegłych rewidentów.
– To nadzór powinien sprawować bieżącą kontrolę nad spółką i korzystać z pomocy audytora – stwierdziła.
– Bez współpracy wszystkich organizacji i organów kontrolnych procesu badawczego nie będzie zmian na lepsze w audycie. Najważniejsze jest podejście zarządu, rady nadzorczej, podmiotu badanego i świadomość, jaka jest rola badania. Przedsiębiorcy nie mogą traktować audytu jak zła koniecznego, generującego tylko koszty badania, ale powinni dostrzec, jaką wartość dodaną wnosi on do ich firmy – mówił Waldemar Majek, wiceprezydent ACCA w Polsce.
– Trzeba zmienić świadomość przedsiębiorców, pokazać, co im daje audyt, jakie płyną z niego korzyści – podkreślała Justyna Beata Zakrzewska, prezes Zarządu Account sp. z o.o.
ACCA to organizacja zrzeszająca specjalistów z dziedziny finansów i wspierająca standardy wykonywania szeroko pojętego zawodu finansisty. Certyfikat ACCA potwierdza nie tylko wiedzę sprawdzoną egzaminami, ale także spełnienie wysokich standardów etycznych i posiadanie doświadczenia zawodowego.
Czytaj też:
Zielona księga szansą dla audytu
Zobacz więcej:
» Księgowość » Księgowi i biegli rewidenci
» Księgowość » Księgi i sprawozdania » Sprawozdania finansowe » Badanie sprawozdań finansowych