[b]Tak.[/b] Wydaje się, że czytelniczka spełnia wszystkie ku temu warunki. Aby bowiem uzyskać certyfikat księgowy bez przystępowania do egzaminu sprawdzającego kwalifikacje, trzeba udokumentować wykształcenie:
- wyższe magisterskie uzyskane na kierunku rachunkowość lub innym ekonomicznym o specjalności rachunkowość lub innej, dla której plan studiów i program kształcenia odpowiadał wymogom określonym przez organ uczelni dla specjalności rachunkowość albo
- wyższe magisterskie lub równorzędne oraz ukończyć studia podyplomowe z zakresu rachunkowości.
Warto pamiętać, że studia magisterskie lub podyplomowe z zakresu rachunkowości powinny być ukończone w jednostkach organizacyjnych uprawnionych do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych.
Co do praktyki w księgowości, uważa się za nią wykonywanie następujących czynności:
- prowadzenie, na podstawie dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych ujmujących zapisy zdarzeń w porządku chronologicznym i systematycznym lub
- wycenę aktywów i pasywów oraz ustalanie wyniku finansowego, lub
- sporządzanie sprawozdań finansowych, lub
- badanie sprawozdań finansowych pod nadzorem biegłego rewidenta.
Co ważne, wystarczy, jeśli osoba ubiegająca się o certyfikat księgowy załączy do wniosku o jego wydanie dokumenty potwierdzające wykonywanie tylko jednego rodzaju czynności spośród wcześniej wymienionych.
Pamiętajmy też, że aby uzyskać certyfikat księgowy, trzeba mieć pełną zdolność do czynności prawnych, korzystać z pełni praw publicznych, nie być skazanym za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo skarbowe oraz za czyn określony w rozdziale 9 ustawy o rachunkowości.
[b]Od 6 maja 2009 r. obowiązują nowe zasady uzyskiwania certyfikatu księgowego.[/b]
Mowa o [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=45020CEE79DE99C2ABFFD06FC0FA82AE?id=308544]rozporządzeniu ministra finansów z 8 kwietnia 2009 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (DzU nr 62, poz. 508)[/link]. Jego lektura pozwoli zdobyć potrzebne informacje wszystkim osobom zainteresowanym uzyskaniem certyfikatu księgowego. Rozporządzenie określa bowiem wykaz dokumentów składanych przez osoby które się o niego ubiegają (i to zarówno w drodze egzaminu, jak i bez). Określa też wzór wniosku.
[i]Podstawa prawna:
– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=68DED5BE59E56A390AB6C8EFFCD4E878?id=166037]ustawa o rachunkowości (DzU z 2002 r. nr 76, poz. 694 ze zm.)[/link][/i]