Mowa o[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D9FBD9150A4AF3AA2E05D19396BF0B53?id=308544] rozporządzeniu ministra finansów z 8 kwietnia 2009 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (DzU nr 62, poz. 508)[/link]. Jego lektura pozwoli zdobyć potrzebne informacje wszystkim zainteresowanym uzyskaniem certyfikatu księgowego. Rozporządzenie określa bowiem wykaz dokumentów składanych przez osoby, które się o niego ubiegają (i to zarówno w drodze egzaminu, jak i bez). Określa też wzór wniosku.

Jeśli zainteresowani chcą być zakwalifikowani do egzaminu, muszą dołączyć do wniosku oświadczenie o posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych oraz korzystaniu z pełni praw publicznych, a także oświadczenie o niekaralności za przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo skarbowe oraz za czyn określony w rozdziale 9 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3270621E17FFA58677D310017C34F92E?id=166037]ustawy o rachunkowości[/link].

W rozporządzeniu określono również wysokość opłaty egzaminacyjnej. [b]Wynosi ona 40 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli 510,40 zł.[/b]

Rozporządzenie podaje też zakres zagadnień, jakich można się spodziewać na egzaminie. Wynika z niego, że egzamin będzie obejmować cztery bloki tematyczne: rachunkowość, prawo podatkowe, ubezpieczenia społeczne oraz podstawy prawa cywilnego i gospodarczego.

W czasie egzaminu można korzystać z przepisów opublikowanych w dziennikach urzędowych lub zawartych w zbiorach przepisów bez komentarzy oraz z kalkulatorów. Zabronione jest natomiast korzystanie z urządzeń posiadających funkcje gromadzenia, przetwarzania i przenoszenia danych.

Aby zdać egzamin, należy uzyskać co najmniej 60 proc. maksymalnej liczby punktów z każdego bloku tematycznego.