Są one bowiem dokumentami stanowiącymi źródło informacji o firmie także dla osób trzecich.

[srodtytul]Wierne odzwierciedlenie rzeczywistości[/srodtytul]

Wymóg rzetelności sprawozdania finansowego (sformułowany w art. 4 ust. 1 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=166037]ustawy o rachunkowości[/link]) oznacza bezwzględną konieczność zapewnienia, by wynikające z tego sprawozdania dane liczbowe i opisowe wiernie i prawdziwie odzwierciedlały stan istniejący. W odniesieniu do sytuacji majątkowej jednostki realizacja tego postulatu sprowadza się przede wszystkim do zapewnienia kompletności wykazania wszystkich składników aktywów (majątku) z zachowaniem stosownych reguł wyceny, w tym zwłaszcza zasady ostrożności.

Rzetelność przedstawienia sytuacji finansowej należy z kolei rozumieć jako kompletność i poprawność wykazania źródeł finansowania majątku (pasywów), a w szczególności kompletność ujęcia i poprawność wyceny zobowiązań oraz ich podział na długo- i krótkoterminowe.

[srodtytul]Obowiązuje zasada współmierności[/srodtytul]

Rzetelność wyniku finansowego to przede wszystkim ustalenie go przy zastosowaniu zasady współmierności przychodów i kosztów oraz ujęcie w nim skutków niezbędnych odpisów aktualizujących wartość aktywów. Na rzetelność zaprezentowanego w sprawozdaniu obrazu jednostki bardzo duży wpływ mają również dane, które powinna zawierać informacja dodatkowa. Oczywiście na rzetelność sprawozdania rzutuje także to, czy wykazano w nim wszystkie istotne dla oceny firmy informacje (innymi słowy, czy coś nie zostało, celowo bądź przez przeoczenie, „przemilczane”, np. udzielone istotne poręczenie).

[srodtytul]Informacja dla czytelnika[/srodtytul]

Załóżmy, że przedstawiamy sporządzone sprawozdanie finansowe naszej firmy osobie z nią niezwiązanej, lecz znającej się na ekonomii i potrafiącej czytać takie sprawozdania (np. pracownikowi departamentu kredytów w banku).

Po lekturze przedłożonych dokumentów osoba taka powinna wyrobić sobie pogląd co do sytuacji majątkowej i finansowej firmy, a zwłaszcza powinna powziąć rzetelne informacje o: strukturze aktywów i pasywów, wyniku finansowym wygenerowanym na działalności podstawowej, uzyskanym wyniku brutto i netto, a także o wielu innych sprawach, które muszą być zobrazowane w informacji dodatkowej (np. o przyjętych zasadach wyceny aktywów i pasywów, zabezpieczeniach poczynionych na majątku jednostki, o zagrożeniach jej dalszego funkcjonowania, o udzielonych poręczeniach, o terminach wymagalności zobowiązań długoterminowych).

Jeśli sprawozdanie zawiera rachunek przepływów pieniężnych, to czytelnik powinien zorientować się ponadto, jakie sfery działalności firmy generowały wpływy, a jakie wydatki środków pieniężnych. Dane wynikające z poszczególnych elementów sprawozdania muszą być wzajemnie spójne, a całość jasna, czyli zrozumiale i wyczerpująco charakteryzująca jednostkę. W ten to właśnie sposób należy w moim przekonaniu rozumieć postulat jasności sprawozdania finansowego.

[i]Autor jest biegłym rewidentem[/i]