Ustawodawca po raz kolejny zmienił zasady przyznawania uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Wycofał się z wymogu zdawania egzaminów przez wszystkich zainteresowanych, i to zanim wszedł on w życie. Tak jak obecnie dzięki wykształceniu o kierunku rachunkowość i trzyletniej praktyce będzie więc można uniknąć uciążliwego, szczególnie dla osób spoza centralnej Polski, testu. Udział w egzaminie wymaga bowiem wycieczki do Otwocka (egzaminy odbywają się tylko w jednym miejscu w kraju). Ponadto za dopuszczenie do niego trzeba uiścić wysoką opłatę (480 zł).

Nic więc dziwnego, że wielu księgowych wybiera inną drogę zdobycia certyfikatu, np. studia podyplomowe.

[srodtytul]Sejm wprowadził obowiązkowe testy...[/srodtytul]

Zamieszanie spowodował projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przedstawiony na początku tego roku przez Ministerstwo Finansów. Zaproponowało w nim m.in. przeniesienie z rozporządzenia do ustawy regulacji dotyczących wydawania certyfikatu księgowego. Przy okazji autorzy projektu znacznie je jednak zmienili. Najważniejsza nowość to wprowadzenie obowiązkowego egzaminu dla wszystkich ubiegających się o certyfikat księgowy. Takie przepisy przyjął parlament ([link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=267129]DzU nr 63, 393[/link]) i co do zasady miały zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2009 r.

W związku z tymi regulacjami otrzymywaliśmy mnóstwo pytań.

– Czy to znaczy, że po zakończeniu studiów nie otrzymam uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg, nawet jeśli odbędę praktykę? Czy taka zmiana jest sprawiedliwa? Przecież gdy zaczynałam naukę, byłam pewna, że certyfikat uzyskam bez konieczności zdawania dodatkowego sprawdzianu – dziwiła się studentka drugiego roku rachunkowości.

– Do kiedy muszę skończyć studia podyplomowe, aby uzyskać prawo do prowadzenia biura rachunkowego bez zdawania testu? – zastanawiała się główna księgowa z wieloletnim stażem.

Dla osób w takiej sytuacji mamy dobrą wiadomość: przepisy wprowadzające obowiązkowe egzaminy nie wejdą w życie.

[srodtytul]... po czym z nich zrezygnował[/srodtytul]

W połowie roku grupa posłów PO przygotowała projekt, którego celem było utrzymanie obecnych zasad przyznawania uprawnień do prowadzenia biur rachunkowych. Zyskał on akceptację wszystkich partii. Ustawa została już podpisana przez prezydenta i czeka jedynie na publikację w Dzienniku Ustaw. Osoby, które obawiały się, że będą zmuszone do zdawania testu w celu potwierdzenia kwalifikacji, mogą więc odetchnąć z ulgą. Unikną go, jeśli odbędą trzyletnią praktykę oraz zdobędą wyższe wykształcenie lub ukończą studia podyplomowe o kierunku rachunkowość. Dyplom muszą jednak otrzymać od szkoły spełniającej odpowiednie kryteria (patrz ramka).

O problemie pisaliśmy jeszcze przed wejściem w życie przepisów wprowadzających obowiązkowe egzaminy. Przeciwko nowym rozwiązaniom protestowali wtedy przedstawiciele wyższych uczelni.

– Propozycję Ministerstwa Finansów odebraliśmy jako wyraz braku zaufania do wyższych uczelni. Wynikało z niej, że wydawane przez nie dyplomy poświadczające wiedzę z zakresu rachunkowości nic nie znaczą. [b]Osoby, które ukończyły pięcioletnie studia o profilu rachunkowość, miały być bowiem traktowane dokładnie tak samo jak te z maturą[/b]. Dobrze więc, że posłowie postanowili pozostawić obecne zasady wydawania certyfikatu – mówi dr Mariusz Andrzejewski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.Nie znaczy to jednak, że zupełnie nic się nie zmieni.

[srodtytul]Co z praktyką [/srodtytul]

Od 1 stycznia 2009 r. wejdzie w życie przepis precyzujący zakres czynności uznawanych za praktykę w rachunkowości. Będzie to:

- prowadzenie, na podstawie dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych ujmujących zapisy zdarzeń w porządku chronologicznym i systematycznym,

- wycena aktywów i pasywów oraz ustalanie wyniku finansowego,

- sporządzanie sprawozdań finansowych,

- badanie sprawozdań finansowych pod nadzorem biegłego rewidenta.

Za praktykę w księgowości będzie uważane wykonywanie tych czynności na podstawie stosunku pracy w wymiarze czasu pracy nie mniejszym niż pół etatu; odpłatnej umowy cywilnoprawnej zawartej z przedsiębiorcą świadczącym usługi w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych; umowy spółki. Praktyką będzie także wykonywanie tych czynności w związku z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej.

[ramka] [b]Kto nie musi zdawać[/b]

Sprawdzianu nadal unikną osoby, które posiadają trzyletnią praktykę w księgowości oraz:

- wykształcenie wyższe magisterskie uzyskane na kierunku rachunkowość lub na innym kierunku ekonomicznym o specjalności rachunkowość lub innej, której plan studiów i program kształcenia odpowiadał wymaganiom określonym przez organy uczelni dla specjalności rachunkowość, w jednostkach organizacyjnych uprawnionych do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych,

- wykształcenie wyższe magisterskie lub równorzędne oraz ukończone studia podyplomowe z zakresu rachunkowości w jednostkach organizacyjnych uprawnionych do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych.[/ramka]

[i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autora: [mail=k.pilat@rp.pl]k.pilat@rp.pl[/mail][/i]