Chodzi już o sprawozdanie za 2008 r. To jedne z najważniejszych tegorocznych zmian w [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=166037]ustawie o rachunkowości[/link]. Omawiała je Joanna Dadacz z Departamentu Rachunkowości w Ministerstwie Finansów podczas IV Dorocznej Konferencji Rachunkowości zorganizowanej przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce („Rzeczpospolita” objęła patronat nad konferencją).
Jakie nowe obowiązki czekają księgowych? W sprawozdaniu finansowym będą musieli ujawnić wynagrodzenie audytora podzielone na odrębne pozycje, m.in. za badanie bilansu i doradztwo podatkowe. Niektóre spółki przedstawią informacje o realizacji zasad ładu korporacyjnego. Są to normy stosowane w zarządzaniu i nadzorze, a także reguły dobrych praktyk w relacjach między spółką a akcjonariuszami.
Najwięcej pracy czeka księgowych podczas opisywania nierynkowych transakcji. Dotyczy to umów zawartych zarówno z powiązanymi firmami, np. spółką matką, jak i członkami zarządu oraz rady nadzorczej (i ich rodzinami). Przy czym ujawnić trzeba będzie transakcje, na których skorzystali kontrahent, i sama spółka. Chodzi oczywiście o takie umowy, w których są stosowane ceny inne niż występujące w obrocie danymi rzeczami lub usługami, np. wynajęcie nieruchomości za czynsz niższy od rynkowego.
Sporo nowości wchodzi w życie 1 stycznia 2009 r. Jest wśród nich zmiana definicji inwestycji – o kwalifikowaniu nieruchomości będzie decydował sposób jej wykorzystania, a nie cel nabycia.
[b]Rozszerzono katalog sytuacji, w których nie trzeba zamykać i otwierać ksiąg rachunkowych. Ujednolicono także sposób rozliczania transakcji w walutach obcych. Do tej pory firmy miały z tym kłopoty, inne są bowiem zasady przeliczania przychodów i kosztów w ustawach podatkowych.[/b]