Przekazanie do urzędu skarbowego rocznego sprawozdania finansowego osoby prawnej powinno nastąpić w ciągu dziesięciu dni od daty jego zatwierdzenia. Wraz ze sprawozdaniem trzeba przekazać również opinię i raport biegłego rewidenta, jeśli sprawozdanie podlegało audytowi. Spółki składają również odpis uchwały zatwierdzającej sprawozdanie. Osoby fizyczne sprawozdanie finansowe powinny były złożyć w urzędzie skarbowym wraz z zeznaniem rocznym, czyli do 30 kwietnia.

[srodtytul]Dokumenty do rejestru[/srodtytul]

Art. 69 ustawy o rachunkowości mówi, że kierownik jednostki składa we właściwym rejestrze sądowym:

- roczne sprawozdanie finansowe,

- opinię biegłego rewidenta, jeżeli podlegało ono badaniu (wyjątek: jeśli sporządzone zostało uproszczone sprawozdanie finansowe, o którym mowa w art. 50 ust. 2 uor, w miejsce opinii składa się oświadczenie o jej rodzaju ze wskazaniem, czy zawiera ona dodatkowe objaśnienia),

- odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty,

- w przypadku jednostek, o których mowa w art. 49 ust. 1 (m.in. spółek kapitałowych, spółdzielni, przedsiębiorstw państwowych), także sprawozdanie z działalności.

Powinno to nastąpić w ciągu 15 dni od zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego.

[srodtytul]Załączniki i opłaty [/srodtytul]

Z dokumentami tymi trzeba złożyć wniosek o zmianę wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym (na formularzu KRS-Z30). Dokumenty składamy w oryginałach albo w formie odpisów poświadczonych za zgodność z oryginałem przez notariusza bądź pracownika sekretariatu sądu. Każda zmiana wpisu w KRS (również wpisanie wzmianki o złożeniu sprawozdania finansowego) ogłaszana jest w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości; tam można znaleźć również wszystkie formularze KRS). Złożenie sprawozdania w sądzie oraz ogłoszenie to czynności, za które pobierane są opłaty. Są one dla spółki kosztem uzyskania przychodów.

[srodtytul]Na koniec ogłoszenie [/srodtytul]

W firmach, w których sprawozdanie finansowe podlegało obligatoryjnemu badaniu, konieczne jest jeszcze jego ogłoszenie w Monitorze Polskim B, a w przypadku spółdzielni – w monitorze spółdzielczym. Do ogłoszenia dołączamy:

- wprowadzenie do sprawozdania finansowego stanowiące część informacji dodatkowej,

- bilans, rachunek zysków i strat, zestawienie zmian w kapitale własnym oraz rachunek przepływów pieniężnych za rok obrotowy,

- opinię biegłego rewidenta (przy czym jeśli sporządzane jest sprawozdanie uproszczone zgodnie z art. 50 ust. 2 uor, to w miejsce opinii składamy oświadczenie o jej rodzaju i wzmiankę o tym, czy zawiera dodatkowe objaśnienia),

- odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty.

Przesłanie wspomnianych dokumentów do ogłoszenia powinno nastąpić w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania. Za ogłoszenie trzeba wnieść opłatę (jej wysokość zależy od objętości materiałów wymagających publikacji). Opłatę można zaliczyć jednak do kosztów uzyskania przychodów.

Pamiętajmy, że za niedopełnienie obowiązku złożenia sprawozdania we właściwym rejestrze oraz niepodanie go do publikacji grozi grzywna albo kara ograniczenia wolności.

[i]Autor jest biegłym rewidentem współpracującym z TPA Horwath Horodko Audit Poznań[/i]