Dotyczy to tylko tych zdarzeń, których wpływ na sprawozdanie finansowe jest istotny.

[b]– Walne zgromadzenie udziałowców w czerwcu 2009 r. przyjęło uchwałę o pozostawieniu zysku netto za 2008 r. w kapitale zapasowym. Na początku stycznia 2010 r. okazało się, że uchwała wspólników miała wady prawne. Uchwała nie była ważna już w dniu jej podjęcia. Wspólnicy podjęli nową uchwałę, przeznaczając cały wynik za 2008 r. na dywidendę i określając termin jej wypłaty na koniec kwietnia 2010 r. Czy skutki podjętej w styczniu 2010 r. uchwały należy ująć w sprawozdaniu finansowym za 2009 r.? – pyta czytelnik[/b]

[b]Tak.[/b] W sytuacji opisanej w pytaniu uznać należy, że mamy do czynienia z informacją istotną, ponieważ dotyczy wysokości kapitału własnego spółki. Pominięcie tej informacji w sprawozdaniu finansowym za 2009 r. wprowadzi niewątpliwie w błąd banki oraz innych użytkowników tego sprawozdania, gdyż będą oni przekonani, że zysk 2008 r. został zatrzymany w spółce.

Będzie to niezgodne z ustawowym wymogiem rzetelnego i jasnego przedstawiania sytuacji finansowej i majątkowej spółki oraz wiąże się z odpowiedzialnością zarządu i rady nadzorczej wynikającej z art. 4a oraz art. 77 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0A9C91F09A5DF196E9BF3E3A17ED1D94?id=324433]ustawy o rachunkowości[/link].

W jaki sposób należy ująć informację o tym zdarzeniu?

Uchwała z czerwca 2009 r. jest nieważna. Skutki księgowe tej uchwały powinny zostać wystornowane jeszcze w księgach 2009 r. Wpłynie to na treść bilansu spółki sporządzonego za ten rok.

Skuteczną prawnie decyzję o przeznaczeniu wyniku finansowego za 2008 r. wspólnicy podjęli dopiero w styczniu 2010 r. W 2010 r. powstało zatem prawne zobowiązanie spółki do wypłaty dywidendy na warunkach nowo podjętej uchwały.

Podział wyniku finansowego za 2008 r. powinien zostać zatem zarejestrowany w księgach rachunkowych w styczniu 2010 r., a skutki tego podziału zaprezentowane w sprawozdaniu finansowym za 2010 r.

Zgodnie z art. 49 i załącznikiem nr 1 do ustawy o rachunkowości wymaga się również, aby zarówno sprawozdanie z działalności spółki, jak i informacja dodatkowa zawierały informacje o znaczących zdarzeniach, jakie nastąpiły po dniu bilansowym, a nieuwzględnionych w sprawozdaniu finansowym.

Tak więc charakterystyka zarówno zdarzenia związanego z rozpoznaniem nieważności uchwały, jak i nowych ustaleń co do podziału zysku za 2008 r. powinny zostać w nich zaprezentowane.

[i]Autor jest biegłym rewidentem, prezesem zarządu łódzkiej firmy audytorskiej Elma-PolAudit.pl sp. z o.o.[/i]