Reklama
Rozwiń

Leasing: jak ująć w księgach przyjęcie uproszczenia

Mała jednostka, która do tej pory wykazywała przedmiot umowy leasingu jako składnik aktywów w swoich księgach, ma prawo zastosować do niego zasady przewidziane w przepisach o podatkach dochodowych.

Publikacja: 01.03.2017 05:30

Leasing: jak ująć w księgach przyjęcie uproszczenia

Foto: Fotolia.com

Nasza spółka, jako jednostka mała, spełnia warunki do zastosowania uproszczeń dla umów leasingu i chcielibyśmy z nich skorzystać. Czy trwające umowy leasingu powinniśmy ujmować w księgach jako leasing finansowy na dotychczasowych zasadach do ich zakończenia, czy możemy z dniem 1 stycznia 2017 r. wyksięgować trwające umowy leasingu? W jaki sposób powinniśmy to ująć w księgach? – pyta czytelniczka.

Ustawa o rachunkowości (dalej: uor) w art. 3 ust. 6 zezwala tzw. małym jednostkom stosować zasady kwalifikacji umów leasingowych określone w przepisach podatkowych. Dla przypomnienia, jednostki małe to takie, które w poprzednim roku obrotowym nie przekroczyły co najmniej dwóch z następujących trzech wielkości:

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rachunkowość
WSKAŻNIKI I STAWKI. 1-7 czerwca 2025.
Rachunkowość
KSeF będzie wciąż dopuszczał faktury papierowe. Jest projekt ustawy
Rachunkowość
Nadchodzi rewolucja dla firm. Resort finansów pokazał „mapę drogową”
Rachunkowość
Sztuczna inteligencja nie zastąpi księgowych
Rachunkowość
Testy systemu e-Faktur czas zacząć