Aktualizacja: 01.03.2017 05:30 Publikacja: 01.03.2017 05:30
Foto: Fotolia.com
Nasza spółka, jako jednostka mała, spełnia warunki do zastosowania uproszczeń dla umów leasingu i chcielibyśmy z nich skorzystać. Czy trwające umowy leasingu powinniśmy ujmować w księgach jako leasing finansowy na dotychczasowych zasadach do ich zakończenia, czy możemy z dniem 1 stycznia 2017 r. wyksięgować trwające umowy leasingu? W jaki sposób powinniśmy to ująć w księgach? – pyta czytelniczka.
Ustawa o rachunkowości (dalej: uor) w art. 3 ust. 6 zezwala tzw. małym jednostkom stosować zasady kwalifikacji umów leasingowych określone w przepisach podatkowych. Dla przypomnienia, jednostki małe to takie, które w poprzednim roku obrotowym nie przekroczyły co najmniej dwóch z następujących trzech wielkości:
Nowoczesne technologie działają szybko i efektywnie. Ale w świecie księgowości są problemy, które musi rozwiązać człowiek.
Ustawa o VAT już nie będzie modyfikowana pod kątem e-faktur. Eksperci radzą, aby szykować się na nowe rozwiązania.
Duże firmy zdają sobie sprawę z rewolucji, jaką przyniesie KSeF, ale niewiele z nich podjęło już przygotowania organizacyjne – wynika z ankiety kancelarii ID Advisory.
Od 1 lipca 2024 r. firmy będą musiały raportować transakcje w centralnej bazie.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Opracowany przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego poradnik dla członków rad nadzorczych ma pomagać we współpracy z biegłym rewidentem, choć może wprowadzać w błąd.
W przypadku wykupu samochodu do celów prywatnych podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia VAT z faktury dokumentującej wykup. Planowana darowizna tego samochodu na rzecz członka rodziny nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w VAT.
Obliczenie podatku wyrównawczego wymaga podjęcia kilku działań. Trzeba ustalić księgowy dochód (stratę) netto, na tej podstawie skalkulować kwalifikowany dochód (stratę) netto, następnie obliczyć kwalifikowany dochód i wyliczyć podatek.
Barry Melancon CPA, CGMA jest CEO AICPA & CIMA, które wspólnie tworzą Association of International Certified Professional Accountants, oraz najdłużej urzędującym CEO w historii American Institute of CPAs (AICPA). Niedawno otrzymał inauguracyjną nagrodę magazynu Forbes w uznaniu jego zasług w dziedzinie rozwoju rachunkowości. Teraz, na krótko przed przejściem na emeryturę, „Rzeczpospolita” rozmawia z nim o ewolucji profesji księgowej i dlaczego „naiwnością” jest twierdzenie, że sztuczna inteligencja nie wpłynie na rynek pracy.
Przedsiębiorcy, którzy decydują się nabyć samochód osobowy, chętnie sięgają po leasing operacyjny. Niestety, życie potrafi zweryfikować plany i przedsiębiorca może stanąć przed koniecznością zamknięcia biznesu. Co zrobić z trwającą umową leasingu?
Sztuczna inteligencja to hasło, które dziś odmieniamy przez wszystkie przypadki. Księgowi boją się o pracę, eksperci przekonują, że nie ma się czego obawiać. Bo AI jest z nami od pół wieku, a księgowość korzysta z jej rozwiązań na co dzień już od wielu lat.
Ocena oferty leasingu jest niezwykle istotna przy wyborze partnera leasingowego dla firmy. Musimy zdecydować na jakich warunkach transakcji zależy nam najbardziej i poszukać leasingodawcy spełniającego te wymagania.
Ta premia oburza Ukraińców, którzy na co dzień zmagają się z koszmarem rosyjskiej agresji - brakiem prądu, a także wody czy ogrzewania. Były już szef ukraińskiego operatora energetycznego zainkasował równowartość 1 mln dolarów premii i się zwolnił.
Jako branża jesteśmy świadomi, że finansując aktywa możemy wpływać na decyzje klienta i zachęcić go do wybierania aktywów bardziej zielonych – mówi Monika Constant, prezeska Związku Polskiego Leasingu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas