Jak poprawić błąd ujawniony w sprawozdaniu finansowym za 2015 r.

Zatwierdzone sprawozdanie nie podlega modyfikacjom. Korektę wykrytych w nim nieprawidłowości, które powodują znaczne zniekształcenie danych, jednostka wykazuje w bieżącym okresie jako zysk (stratę) z lat ubiegłych.

Publikacja: 08.02.2017 04:50

Foto: 123RF

W trakcie przygotowywania sprawozdania finansowego za rok 2016 główny księgowy zauważył, że jednostka w poprzednim roku obrotowym błędnie ujęła w kosztach nakłady poniesione na modernizację środka trwałego. W jaki sposób należy poprawnie wprowadzić korektę do sprawozdania finansowego za 2016 r.? – pyta czytelnik.

Zgodnie z krajowymi standardami rachunkowości pod pojęciem błędu popełnionego w poprzednich latach obrotowych należy rozumieć pominięcia lub nieprawidłowości stwierdzone w sprawozdaniach finansowych za poprzedni rok obrotowy lub lata wcześniejsze, które powodują istotne zniekształcenia danych sprawozdawczych zawartych w zatwierdzonych sprawozdaniach finansowych za lata poprzednie. W efekcie popełnienia takiego błędu sprawozdania finansowe za poprzednie lata nie przedstawiają rzetelnie i jasno sytuacji majątkowej, finansowej oraz wyniku finansowego jednostki. Błędy w sprawozdaniach finansowych są następstwem nieuwzględnienia bądź niewłaściwego uwzględnienia informacji, które były dostępne w momencie zatwierdzania sprawozdania finansowego lub informacji, co do których można było oczekiwać, że zostaną otrzymane i ujęte w sprawozdaniach finansowych. Błędy mogą wynikać z pomyłek arytmetycznych, niedopatrzeń, zastosowania niewłaściwych zasad rachunkowości lub oszustw.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rachunkowość
KSeF będzie wciąż dopuszczał faktury papierowe. Jest projekt ustawy
Rachunkowość
Nadchodzi rewolucja dla firm. Resort finansów pokazał „mapę drogową”
Rachunkowość
Sztuczna inteligencja nie zastąpi księgowych
Rachunkowość
Testy systemu e-Faktur czas zacząć
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Rachunkowość
Wielkie firmy nie interesują się nowym systemem fakturowania