Aktualizacja: 08.02.2017 04:50 Publikacja: 08.02.2017 04:50
W trakcie przygotowywania sprawozdania finansowego za rok 2016 główny księgowy zauważył, że jednostka w poprzednim roku obrotowym błędnie ujęła w kosztach nakłady poniesione na modernizację środka trwałego. W jaki sposób należy poprawnie wprowadzić korektę do sprawozdania finansowego za 2016 r.? – pyta czytelnik.
Zgodnie z krajowymi standardami rachunkowości pod pojęciem błędu popełnionego w poprzednich latach obrotowych należy rozumieć pominięcia lub nieprawidłowości stwierdzone w sprawozdaniach finansowych za poprzedni rok obrotowy lub lata wcześniejsze, które powodują istotne zniekształcenia danych sprawozdawczych zawartych w zatwierdzonych sprawozdaniach finansowych za lata poprzednie. W efekcie popełnienia takiego błędu sprawozdania finansowe za poprzednie lata nie przedstawiają rzetelnie i jasno sytuacji majątkowej, finansowej oraz wyniku finansowego jednostki. Błędy w sprawozdaniach finansowych są następstwem nieuwzględnienia bądź niewłaściwego uwzględnienia informacji, które były dostępne w momencie zatwierdzania sprawozdania finansowego lub informacji, co do których można było oczekiwać, że zostaną otrzymane i ujęte w sprawozdaniach finansowych. Błędy mogą wynikać z pomyłek arytmetycznych, niedopatrzeń, zastosowania niewłaściwych zasad rachunkowości lub oszustw.
Nowoczesne technologie działają szybko i efektywnie. Ale w świecie księgowości są problemy, które musi rozwiązać człowiek.
Z kartą Simplicity od Citibanku można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami.
Ustawa o VAT już nie będzie modyfikowana pod kątem e-faktur. Eksperci radzą, aby szykować się na nowe rozwiązania.
Duże firmy zdają sobie sprawę z rewolucji, jaką przyniesie KSeF, ale niewiele z nich podjęło już przygotowania organizacyjne – wynika z ankiety kancelarii ID Advisory.
Od 1 lipca 2024 r. firmy będą musiały raportować transakcje w centralnej bazie.
W kultowym filmie „Czterdziestolatek”, który został nakręcony w latach 70., budowlańcami, inżynierami, kierownikami i prezesami są mężczyźni. To oni wykuwają kilofami przyszłość narodu na poligonach dworca centralnego czy Trasy Łazienkowskiej. A kobiety….?
Opracowany przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego poradnik dla członków rad nadzorczych ma pomagać we współpracy z biegłym rewidentem, choć może wprowadzać w błąd.
Firma audytorska oraz badana jednostka mają ten sam cel – sporządzenie sprawozdania finansowego zgodnego z przepisami i wydanie sprawozdania z badania zawierającego opinię bez zastrzeżeń. Zgodna współpraca pozwoli ten cel osiągnąć.
Jednym z warunków prawidłowego sporządzenia sprawozdania finansowego jest potwierdzenie, że transakcje odbywają się na warunkach rynkowych. Aby móc złożyć taką deklarację, należy wcześniej przygotować rzetelną analizę porównawczą.
Zmiany systemowe potrzebne do generowania nowego JPK_KR_PD i JPK_ST będą wymagały sporo czasu. Dla podmiotów objętych nowym obowiązkiem już od 2025 r. jest to więc ostatni dzwonek, aby zacząć się przygotowywać do nowego raportowania JPK CIT.
Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na rower, który wykorzystuje do załatwiania firmowych spraw. Odliczy też VAT. Fiskus się na to zgadza.
Oprócz dokumentowania cen transferowych oraz składania raportów i powiadomień CbC, największe grupy kapitałowe będą musiały sporządzać, publikować i udostępniać sprawozdania o podatku dochodowym.
Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości wydała 9 kwietnia br. nowy MSSF 18 Prezentacja i ujawnienia w sprawozdaniach finansowych, który zastąpi dotychczasowy MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych.
Zmiana klasyfikacji składnika majątku wymaga przeanalizowania przesłanek do zakwalifikowania towaru jako środek trwały, ustalenia jego wartości początkowej, określenia sposobu jego amortyzacji i wprowadzenia zmian w ewidencji księgowej.
Następstwem transakcji sprzedaży ZCP nierzadko jest likwidacja spółki sprzedającej swój majątek. Jak zaksięgować taką transakcję? Na co zwrócić uwagę, sporządzając sprawozdanie finansowe?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas