Czy na badanie sprawozdania finansowego należy tworzyć rezerwę czy RMK bierne?

Zobowiązania, których prawdopodobieństwo wystąpienia jest na tyle duże, że ich nieujęcie w księgach oznaczałby istotne zniekształcenie obrazu sytuacji majątkowej, finansowej i wyniku jednostki, wymagają utworzenia rezerw.

Publikacja: 20.07.2016 06:50

Tabela 1. Rezerwy a bierne RMK

Foto: Rzeczpospolita

Czy na badanie sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta należy tworzyć rezerwę czy RMK bierne? – pyta czytelniczka.

Okres, w którym biegli rewidenci mają najwięcej pracy przy badaniu sprawozdań finansowych, dobiegł końca. W jednostkach, których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, zakończyły się także procedury związane z zatwierdzaniem rocznego sprawozdania finansowego za 2015 r. W praktyce okazuje się, że firmy wciąż mają wątpliwości czy w sytuacji, gdy umowa na wspomniany audyt jest podpisywana w roku, który jest objęty badaniem, a do fakturowania usług dochodzi dopiero w roku następnym, powinny tworzyć rezerwy czy bierne RMK.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rachunkowość
Sztuczna inteligencja nie zastąpi księgowych
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Rachunkowość
Testy systemu e-Faktur czas zacząć
Rachunkowość
Wielkie firmy nie interesują się nowym systemem fakturowania
Rachunkowość
Obowiązkowy KSeF, czyli e-faktury dla skarbówki
Rachunkowość
Audyt: ocena systemu kontroli jest odrębną usługą