Jakie powinny być kryteria wyboru audytora

Rozmowa | Jakie powinny być kryteria wyboru audytora i jak się ustrzec błędów przy takim wyborze – radzi Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, w rozmowie z Pawłem Rochowiczem.

Publikacja: 24.02.2016 01:00

Jakie powinny być kryteria wyboru audytora

Foto: materiały prasowe

Rz: Badanie sprawozdania finansowego to sprawa szczególnie delikatna dla korzystających z tego przedsiębiorstw. Audytor ma wgląd w większość danych istotnych dla firmy. Jego wybór jest zatem bardzo ważną kwestią. Jak to rozsądnie zrobić, zwłaszcza gdy badanie ma być przeprowadzane po raz pierwszy?

Krzysztof Burnos: Taka firma musi wiedzieć, co kupuje. Z perspektywy rady nadzorczej czy właścicieli usługa audytorska ma dwa wymiary: po pierwsze, to ocena rzeczywistości finansowej firmy, a po drugie, to wartość doradcza. Z wyników pracy biegłego rewidenta można bowiem wyciągać wnioski o tym, jak funkcjonuje dana organizacja czy firma, obszary, które należy poprawić, czy wreszcie ryzyka podatkowe. Przecież audytor nie raportuje organom podatkowym wykrytych przez siebie uchybień księgowych, a jedynie komunikuje je zamawiającemu audyt, a ten może je skorygować. Im lepszy będzie wybór biegłego rewidenta, tym cenniejsza będzie ta ocena i ta wartość doradcza. Dlatego najpierw trzeba się zorientować, czy firma audytorska ma wystarczające zasoby personalne i czasowe, by rzetelnie wykonać swoją pracę. Odpowiedzialność za to, zgodnie z ustawą o rachunkowości, ponosi nie tylko biegły rewident ale i rada nadzorcza lub inne organy nadzorujące.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rachunkowość
KSeF będzie wciąż dopuszczał faktury papierowe. Jest projekt ustawy
Rachunkowość
Nadchodzi rewolucja dla firm. Resort finansów pokazał „mapę drogową”
Rachunkowość
Sztuczna inteligencja nie zastąpi księgowych
Rachunkowość
Testy systemu e-Faktur czas zacząć
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Rachunkowość
Wielkie firmy nie interesują się nowym systemem fakturowania