Częsta inwentaryzacja pozwala lepiej monitorować stan firmy

Inwentaryzacja ciągła jest alternatywną metodą okresowej kontroli wartości i przydatności majątku. Jej charakter wymusza niejako na osobach materialnie odpowiedzialnych rzetelność i systematyczność działania.

Publikacja: 20.01.2016 06:00

Częsta inwentaryzacja pozwala lepiej monitorować stan firmy

Foto: www.sxc.hu

Wyniki inwentaryzacji ciągłej rozlicza się na takich samych zasadach jak tej przeprowadzanej na koniec roku. Stosowanie tej metody pozwala m.in. na precyzyjny pomiar ubytków i określenie konkretnych problemów w obrębie grupy produktów.

Inwentaryzacja ciągła polega na sukcesywnym ustalaniu rzeczywistego stanu składników majątkowych tak, aby w wyznaczonym okresie przeprowadzić spisy z natury określonych części majątku. Metoda ta polega na rozłożeniu czynności inwentaryzacyjnych i ustalaniu rzeczywistego stanu poszczególnych składników aktywów w taki sposób, aby raz na rok (lub np. raz na dwa lata dla wybranych aktywów) stan ten został ustalony dla wszystkich składników danego rodzaju aktywów. W tym celu sporządza się szczegółowy plan inwentaryzacji ciągłej, zawierający terminy spisów i określenie rodzajów składników, które w danym okresie zostaną spisane.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rachunkowość
KSeF będzie wciąż dopuszczał faktury papierowe. Jest projekt ustawy
Rachunkowość
Nadchodzi rewolucja dla firm. Resort finansów pokazał „mapę drogową”
Rachunkowość
Sztuczna inteligencja nie zastąpi księgowych
Rachunkowość
Testy systemu e-Faktur czas zacząć
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Rachunkowość
Wielkie firmy nie interesują się nowym systemem fakturowania