Zmiany w księgowaniu faktur korygujących od stycznia 2016

Od przyszłego roku będą wreszcie uregulowane zasady korygowania przychodów i kosztów. Obecnie urzędnicy zazwyczaj interpretują przepisy w sposób niekorzystny dla przedsiębiorców, nakazując im rozliczanie korekt wstecz.

Publikacja: 07.12.2015 06:50

Zmiany w księgowaniu faktur korygujących od stycznia 2016

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Rok 2016 przyniesie zmiany w zakresie księgowania faktur korygujących dla podatników PIT oraz CIT. Według obecnie wypracowanego stanowiska organów podatkowych bez względu na zaistniałe przyczyny korekty powinny być robione wstecz. Zgodnie z wyjaśnieniami zawartymi w interpretacjach indywidualnych faktury korygujące są nierozerwalnie związane z przychodami (kosztami), których dotyczą, i dlatego należy je ujmować w okresie, w którym zewidencjonowane zostały pierwotne faktury. Taki sposób postępowania powoduje wiele problemów, szczególnie gdy korekta wystawiona jest w innym roku podatkowym niż faktura, do której się odnosi. Wiąże się to niejednokrotnie z obowiązkiem składania korekt zeznań rocznych oraz zapłaty odsetek, gdy wysokość zobowiązania podatkowego na skutek korekty ulegnie zwiększeniu.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rachunkowość
Sztuczna inteligencja nie zastąpi księgowych
Rachunkowość
Testy systemu e-Faktur czas zacząć
Rachunkowość
Wielkie firmy nie interesują się nowym systemem fakturowania
Rachunkowość
Obowiązkowy KSeF, czyli e-faktury dla skarbówki
Materiał Promocyjny
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Rachunkowość
Audyt: ocena systemu kontroli jest odrębną usługą
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń