RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 07.12.2015 06:50 Publikacja: 07.12.2015 06:50
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek
Rok 2016 przyniesie zmiany w zakresie księgowania faktur korygujących dla podatników PIT oraz CIT. Według obecnie wypracowanego stanowiska organów podatkowych bez względu na zaistniałe przyczyny korekty powinny być robione wstecz. Zgodnie z wyjaśnieniami zawartymi w interpretacjach indywidualnych faktury korygujące są nierozerwalnie związane z przychodami (kosztami), których dotyczą, i dlatego należy je ujmować w okresie, w którym zewidencjonowane zostały pierwotne faktury. Taki sposób postępowania powoduje wiele problemów, szczególnie gdy korekta wystawiona jest w innym roku podatkowym niż faktura, do której się odnosi. Wiąże się to niejednokrotnie z obowiązkiem składania korekt zeznań rocznych oraz zapłaty odsetek, gdy wysokość zobowiązania podatkowego na skutek korekty ulegnie zwiększeniu.
Nowoczesne technologie działają szybko i efektywnie. Ale w świecie księgowości są problemy, które musi rozwiązać człowiek.
Polskim przedsiębiorcom dostarcza nowoczesne rozwiązania finansowe, wyznacza standardy w branży leasingowej. Zaczęło się skromnie – od jednego aktu założycielskiego i sporych ambicji. Dziś PKO Leasing jest liderem polskiego rynku leasingowego, który napędza małe i duże biznesy. Jak wyglądało 25 drogi na szczyt?
Ustawa o VAT już nie będzie modyfikowana pod kątem e-faktur. Eksperci radzą, aby szykować się na nowe rozwiązania.
Duże firmy zdają sobie sprawę z rewolucji, jaką przyniesie KSeF, ale niewiele z nich podjęło już przygotowania organizacyjne – wynika z ankiety kancelarii ID Advisory.
Od 1 lipca 2024 r. firmy będą musiały raportować transakcje w centralnej bazie.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Opracowany przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego poradnik dla członków rad nadzorczych ma pomagać we współpracy z biegłym rewidentem, choć może wprowadzać w błąd.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
Przedsiębiorca prowadzący samodzielną działalność może ją rozliczać, korzystając z kasowego PIT. Także wtedy, gdy jednocześnie działa w spółce cywilnej, jawnej lub partnerskiej. Potwierdziło to Ministerstwo Finansów.
Objęcie pracownika zbiorową, bezimienną polisą opłaconą i wymaganą przez pracodawcę oznacza przychód z pracy opodatkowany PIT.
Od stycznia 2025 roku obowiązują zmiany w przepisach podatkowych, ważne dla firm.
Polskie prawo oferuje instrumenty, które mogą pomóc w sukcesji lub w długoterminowym zarządzaniu majątkiem prywatnym czy rodzinnym. Każdy z nich ma zalety i wady. Wybór danego rozwiązania powinien być dostosowany do specyfiki biznesu oraz zakresu jego działalności.
Firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na lekarstwa, środki higieniczne, napoje oraz przekąski, które są udostępniane pracownikom. Wpływają bowiem pozytywnie na ich samopoczucie i motywują do lepszej pracy.
Poznaliśmy wyniki rozliczenia PIT za 2023 rok. Z danych opublikowanych przez Ministerstwo Finansów wynika, że podatek ten zapłaciło o sześć milionów podatników więcej niż rok wcześniej. Wyższy niż rok wcześniej jest też sam podatek.
Przedsiębiorcy na skali i liniowym PIT z małymi dochodami zapłacą niższą składkę minimalną. Mogą też wybrać korzystniejszy dla siebie sposób rozliczenia sprzedaży środków trwałych.
Podwyżka kwoty wolnej od PIT czy ograniczenie podatku Belki – tych wyborczych obietnic nie udało się spełnić. Będzie kasowy PIT, ale skomplikowany i z wieloma warunkami – mówi Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas