Sprawozdania finansowe małych firm na nowych zasadach

Wartości przychodów i aktywów pozwalające przygotować za 2015 r. uproszczony bilans i rachunek wyników są wyższe niż limity, które wyznaczają obowiązek ich badania przez audytora. Skorzystają na tym zwłaszcza niewielkie spółki akcyjne.

Publikacja: 25.11.2015 07:00

We wrześniu 2015 r. weszła w życie kolejna nowelizacja ustawy o rachunkowości (dalej: uor) wprowadzająca do krajowych przepisów wytyczne dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z 26 czerwca 2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek (dalej: dyrektywa). Nowelizacja wprowadziła m.in. definicję jednostek małych i ustaliła układ ich bilansu oraz rachunku zysków i strat. Z uzasadnienia do nowelizacji ustawy wynika, że wprowadzenie uproszczeń w zakresie sprawozdawczości finansowej ma spowodować redukcję obciążeń administracyjnych dla małych jednostek, do których zaliczane są spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki komandytowo-akcyjne, które w roku obrotowym, za który sporządzają sprawozdanie finansowe, oraz w roku poprzedzającym rok obrotowy nie przekraczają co najmniej dwóch z trzech określonych w nowelizacji wielkości >patrz ramka.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rachunkowość
KSeF będzie wciąż dopuszczał faktury papierowe. Jest projekt ustawy
Rachunkowość
Nadchodzi rewolucja dla firm. Resort finansów pokazał „mapę drogową”
Rachunkowość
Sztuczna inteligencja nie zastąpi księgowych
Rachunkowość
Testy systemu e-Faktur czas zacząć
Rachunkowość
Wielkie firmy nie interesują się nowym systemem fakturowania
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku