- Spółka ma problem z wyegzekwowaniem swojej należności w wysokości brutto 86 500 zł. Upłynęło już 100 dni od terminu płatności, w związku z czym wierzyciel skierował sprawę do sądu. 26 czerwca 2013 r. spółka otrzymała prawomocny wyrok sądu, w którym stwierdzono 100 proc. zasadność dochodzonej należności głównej. Sąd nakazał dłużnikowi zapłacić zasądzoną kwotę, odsetki oraz koszty postępowania sądowego w całości. Spółka na dzień 30 czerwca 2013 r. sporządza kwartalne sprawozdanie finansowe na potrzeby wewnętrznej sprawozdawczości. W którym momencie spółka może utworzyć odpis aktualizujący wartość należności?
– pyta czytelnik.
Jednostki prowadzące księgi rachunkowe mają obowiązek aktualizacji wartości należności nie rzadziej niż na dzień bilansowy, z zastrzeżeniem, że dniem bilansowym jest również dzień, który został określony w polityce rachunkowości jako dzień sporządzania sprawozdania okresowego na potrzeby wewnętrznej sprawozdawczości.
W przypadku pytającej spółki dniem bilansowym będzie 30 czerwca 2013 r. Po zaistnieniu przesłanek ku temu, że dana należność może zostać nieuregulowana przez dłużnika, spółka powinna dokonać odpisu aktualizującego tę należność, w drodze oszacowania prawdopodobieństwa zapłaty do 30 czerwca 2013 r.
Po skierowaniu sprawy do sądu spółka ma obowiązek przeksięgowania należności z tytułu dostaw i usług na należności dochodzone na drodze sądowej. Poza tym uprzednio utworzony odpis aktualizujący powinien zostać przeksięgowany na konto odpisów aktualizujących wartość należności dochodzonych na drodze sądowej.
Reasumując, jeżeli zaistnieją okoliczności, które sprawią, że dana należność może nie zostać zapłacona w przyszłości przez dłużnika, wówczas należy zawsze utworzyć odpis aktualizujący. Skierowanie sprawy przez spółkę do sądu spowoduje tylko techniczne przeksięgowania między kontami.