Takie są konsekwencje podpisanych 11 grudnia 2009 r. przez Polskę umów ze Szwajcarią i Bankiem Światowym.
Otworzyły one nowy projekt w dziedzinie rachunkowości. Jego celem jest upowszechnienie znajomości Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej i Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej.
– Dzięki wsparciu ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy oraz wiedzy i doświadczeniu Banku Światowego z pewnością uda się to osiągnąć – powiedziała Elżbieta Chojna-Duch, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.
Przekazane przez Szwajcarię 10 mln franków będzie wykorzystane przede wszystkim na szkolenia dla księgowych, biegłych rewidentów i administracji publicznej. Już w tym tygodniu przedstawiciele MF biorą udział w Wiedniu w pierwszym spotkaniu związanym z prowadzeniem tego projektu. Księgowi i audytorzy muszą poczekać jeszcze kilka miesięcy.
– Wymaga to działań przygotowawczych. Pierwsze seminaria najprawdopodobniej odbędą się w połowie przyszłego roku – powiedział David Cairns z Centrum ds. Reform Sprawozdawczości Finansowej Banku Światowego. Dodał, że do 2015 r. ma zostać przeszkolonych m.in. 5 tys. biegłych rewidentów. To do nich bowiem przede wszystkim adresowany jest ten projekt.
Fundusze pomogą także w funkcjonowaniu Komisji Nadzoru Audytowego, która sprawuje publiczny nadzór nad wykonywaniem zawodu biegłego. Mają one także pozwolić na wzmocnienie udziału Polski we współpracy w dziedzinie rachunkowości i rewizji finansowej na forach międzynarodowych. Jest to bardzo istotne, ponieważ tam tworzona jest większość regulacji, które potem są stosowane przez wszystkie kraje UE.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: [link=http://www.programszwajcarski.gov.pl]www.programszwajcarski.gov.pl[/link]