[b]Trzeba je przygotować do 22 kwietnia 2010 roku.[/b] To efekt nowelizacji [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=170548]ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (DzU z 2003 r. nr 153, poz. 1505 ze zm.)[/link].

Na tym jednak nie koniec. [b]Prowadzący biura rachunkowe będą musieli też rejestrować niektóre transakcje. Chodzi o te, których równowartość przekracza 15 tys. euro, a także te, które mogą mieć związek z praniem pieniędzy lub finansowaniem terroryzmu[/b] (jeśli wiedzą lub przy zachowaniu należytej staranności powinni wiedzieć o takiej transakcji w związku z wykonywaniem umowy z klientem).

[b]Zostali też zobowiązani do przekazywania informacji o takich transakcjach do generalnego inspektora informacji finansowej, a także o niezwłocznym informowaniu go – i to na piśmie – o zamiarze przeprowadzenia transakcji, co do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że może mieć związek z popełnieniem przestępstwa[/b], o którym mowa w art. 165a lub 299 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=74999]kodeksu karnego[/link].

O nowych obowiązkach lepiej pamiętać i skrupulatnie je wypełniać. Tym bowiem, którzy dopuszczą się nieprawidłowości, grożą kary pieniężne. Mogą one wynieść [b]nawet 750 tys. zł[/b].

To niejedyne kary. Obowiązkiem prowadzących usługowo księgi rachunkowe jest też wyznaczanie osoby odpowiedzialnej za wykonywanie obowiązków związanych z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy oraz zapewnianie udziału pracowników wykonujących te obowiązki w programach szkoleniowych.

Naruszenie tego obowiązku zagrożone jest karą [b]do 100 tys. zł[/b], a w niektórych wypadkach nawet pozbawieniem wolności.