Na jakiej podstawie rozliczyć VAT w dostawach łańcuchowych

W transakcji łańcuchowej, w której biorą udział podmioty z Unii Europejskiej oraz spoza niej, podstawą rozliczenia VAT od importu jest wartość wynikająca z faktury dokumentującej transakcję ruchomą, nawet jeśli miała miejsce pomiędzy podmiotami unijnymi.

Publikacja: 31.12.2018 03:30

Na jakiej podstawie rozliczyć VAT w dostawach łańcuchowych

Foto: 123RF

Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 30 listopada 2018 r. (0111-KDIB3-3.4012.274.2018.1.PK).

Wnioskodawca, podmiot polski, złożył zamówienie na dostawę towarów u niemieckiego kontrahenta, na którą wystawiona została faktura zaliczkowa wskazująca wewnątrzwspólnotowy niemiecki numer VAT kontrahenta. Faktura zaliczkowa została w całości opłacona przez wnioskodawcę. Po pewnym czasie do wnioskodawcy zwróciła się agencja celna i poinformowała go o obowiązku odbioru towaru i zapłaty VAT oraz cła. Okazało się, że towar, który został zamówiony przez wnioskodawcę, był dostarczony od kontrahenta amerykańskiego bezpośrednio do Polski.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rachunkowość
KSeF będzie wciąż dopuszczał faktury papierowe. Jest projekt ustawy
Rachunkowość
Nadchodzi rewolucja dla firm. Resort finansów pokazał „mapę drogową”
Rachunkowość
Sztuczna inteligencja nie zastąpi księgowych
Rachunkowość
Testy systemu e-Faktur czas zacząć
Rachunkowość
Wielkie firmy nie interesują się nowym systemem fakturowania