Hipoteka umowna w księgach rachunkowych

Ustanowienie hipoteki na nieruchomości ujmuje się w ewidencji jej właściciela pozabilansowo, jako zobowiązanie warunkowe.

Publikacja: 28.02.2018 05:00

Hipoteka umowna w księgach rachunkowych

Foto: Fotolia.com

Hipoteka to ograniczone prawo rzeczowe (art. 244 §1 kodeksu cywilnego; dalej: k.c.). Jej przedmiotem może być nieruchomość (rzecz nieruchoma), użytkowanie wieczyste wraz z budynkami i urządzeniami na użytkowanym gruncie będącym własnością użytkownika wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz wierzytelność zabezpieczona hipoteką (tzw. subintabulat). Celem hipoteki jest zabezpieczenie oznaczonej wierzytelności pieniężnej, wynikającej z określonego stosunku prawnego, do oznaczonej sumy pieniężnej. W wyniku jej ustanowienia, wierzyciel hipoteczny może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości, bez względu na to, czyją stała się własnością, i z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi jej właściciela – dłużnika hipotecznego (art. 65 ust. 1 i 2 ustawy o księgach wieczystych i hipotece). Zaspokojenie wierzyciela hipotecznego z nieruchomości następuje według przepisów o sądowym postępowaniu egzekucyjnym. Egzekucja z nieruchomości – zgodnie z art. 921 § 1 kodeksu postępowania cywilnego – należy do komornika działającego przy sądzie, w którego okręgu nieruchomość jest położona. Do powstania hipoteki konieczny jest wpis w księdze wieczystej, dokonywany na podstawie oświadczenia właściciela nieruchomości w formie aktu notarialnego o ustanowieniu hipoteki.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rachunkowość
KSeF będzie wciąż dopuszczał faktury papierowe. Jest projekt ustawy
Rachunkowość
Nadchodzi rewolucja dla firm. Resort finansów pokazał „mapę drogową”
Rachunkowość
Sztuczna inteligencja nie zastąpi księgowych
Rachunkowość
Testy systemu e-Faktur czas zacząć
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Rachunkowość
Wielkie firmy nie interesują się nowym systemem fakturowania