Aktualizacja: 20.04.2025 01:39 Publikacja: 12.10.2022 13:23
Sędzia Beata Morawiec
Foto: Fotorzepa / Magda Starowieyska
Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzić specjalny dodatek stołeczny dla urzędników warszawskich sądów i prokuratur. Co pani, jako była prezes SO w Krakowie, na to?
Dodatek wielkomiejski, bo tak nazywano za czasów zaprzeszłych (by nie powiedzieć: komunistycznych) dodatek dla urzędników pracujących w dużych miastach, jest reliktem przeszłości, który nie tylko nie zdał egzaminu, ale doprowadził do nierównego traktowania pracowników wykonujących taką samą pracę w różnych miejscach kraju. Kadra urzędnicza sądów i prokuratur to wykwalifikowani pracownicy, posiadający nie tylko wiedzę teoretyczną, ale i praktyczną umiejętność pracy w tak wyjątkowych warunkach. Od wielu lat trwały prace nad takim wynagradzaniem pracowników sądów i prokuratur, by było godne i odpowiadające wysokiemu nakładowi czasu i pracy. Najlepszym dotąd rozwiązaniem, które niestety obowiązywało niedługo, było procentowe powiązanie wysokości wynagrodzenia urzędników z wynagrodzeniem sędziów i prokuratorów. Dzisiaj kadra urzędnicza, borykająca się w całym kraju z realnym spadkiem wartości pieniądza, pomimo głośnych, długotrwałych protestów i rozmów z resortem sprawiedliwości wynagradzana jest skandalicznie nisko. Potrzebne są zatem rozwiązania systemowe dla całej tej grupy, oczywiście zmierzające do znacznego podniesienia osiąganych przez nią zarobków, a nie działania interwencje, incydentalne, które doprowadzą jedynie do podziałów w środowisku urzędniczym.
Polski wymiar sprawiedliwości potrzebuje jak nigdy wcześniej większego zaangażowania społecznego. Ważne, żeby uz...
Proces przywracania praworządności trwa stanowczo za długo – mówi Beata Morawiec, sędzia Sądu Okręgowego w Krako...
W momencie gdy niemający większości politycy zaczynają omijać lub łamać normy konstytucyjne, zadaniem każdego uc...
Poszukiwane są różne metody, aby tylko dokuczyć koledze i wykazać się przed szefostwem. Wydaje się, że wojna w w...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Wystarczyło, że sędzia porównał godzinę doprowadzenia Zbigniewa Ziobry z godziną zamknięcia posiedzenia sejmowej...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas