Aktualizacja: 09.10.2024 02:12 Publikacja: 04.01.2023 02:00
Foto: Adobe Stock
Dobrze wszystkim znana zasada lex retro non agit jest cały czas uniwersalna. Na przestrzeni lat prawo się zmienia, ewoluuje, dostosowując się do potrzeb społecznych i gospodarczych. Pewne zasady stanowienia prawa pozostają jednak stałe i tak samo jak kiedyś, tak i dziś trudno je podważać lub kwestionować.
Przy rozważaniach nad wartością, jaką jest prawo, które cechuje się stabilnością i przewidywalnością, warto też odpowiedzieć sobie na pytania, jakie powinno być prawo. Prawo jako system norm określających nasze relacje społeczne powinno spełniać dwie podstawowe funkcje. Z jednej strony należy oczekiwać od prawa, że będzie reagować na zmiany społeczne, gospodarcze i będzie bez zwłoki podążać za rozwojem technologicznym. Z drugiej strony prawo powinno regulować w sposób przewidywalny ramy naszego postępowania, stroniąc od nagłych i nieoczekiwanych zmian. Kultura przestrzegania prawa kształtuje się bowiem nie tylko ze względu na racjonalność norm prawa, ale też ze względu na trwałość ich obowiązywania.
Nie pozwólmy znów, aby politycy wyręczali sądy.
W e-commerce każda minuta przestoju może przynieść firmie poważne straty. Szczególnie w okresach wzmożonej sprzedaży, takich jak święta czy inne sezonowe promocje, systemy IT muszą działać bez zarzutu. Awaria trwająca zaledwie 30 minut może nie tylko spowodować straty finansowe, ale także zniszczyć reputację firmy.
W kwestii anulowania nominacji sędziowskich w drodze ustawy z powodu trwania we „wspólnym przedsięwzięciu” oraz z powodu „nieprzepartej woli awansu” z niecierpliwością czekam na tekst projektu ustawy i na jego uzasadnienie.
Ochrona konsumenta to obrona przed nieuczciwością, co wyklucza uzyskiwanie korzyści ponad przywrócenie równowagi kontraktowej stron.
Jestem bardzo ciekaw, co powie Komisja Wencka o propozycjach segregacji sędziów – zastanawia się prokurator Jacek Skała, przewodniczący ZZ Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP.
W otaczającej nas rzeczywistości niekiedy niestety konieczne jest podjęcie rozważań w przedmiocie regulacji stanów nadzwyczajnych; regulacji, które stanowią jakąś formę przewidywania, ale których zastosowania w praktyce nikt by nie chciał.
Przelanie na rachunek innej osoby pieniędzy nawet z zaznaczeniem, że to pożyczka, nie dowodzi jeszcze zawarcia takiej umowy.
Dziesięć postulatów reformy wymiaru sprawiedliwości RP w świetle prawa do rzetelnie przygotowanej rozprawy sądowej
Państwo członkowskie Unii Europejskiej, które nie uznaje zmiany imienia i tożsamości płciowej uzyskanej zgodnie z prawem w innym państwie członkowskim, narusza prawa obywateli UE. Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który zapadł 4 października.
Walka z żywiołem i jego skutkami wielu ludziom mogła utrudnić np. wniesienie na czas apelacji czy przedłożenie dowodów. Poszkodowani mają jednak narzędzia, by zadbać o swoje prawa.
Wraz ze zintegrowanymi planami inwestycyjnymi będą negocjowane nowe umowy urbanistyczne między inwestorami a gminami. Na tym tle pojawiają się pytania o to, jakie postanowienia będą przedmiotem negocjacji i jaka może być ich treść w umowie.
Termin wykonania obowiązku nałożonego przez organ nadzoru budowlanego powinien brać pod uwagę okoliczności sprawy i być realny. Chodzi o uwzględnienie zarówno warunków admosferycznych, jak i interesu społecznego.
Wykładnia przepisów podatkowych dotyczących fundacji rodzinnych nie powinna prowadzić do generowania kosztów i ryzyka biznesowego.
Kiedy mamy do czynienia ze stanem klęski żywiołowej i jakie są jego potencjalne skutki prawne? Te pytania w ostatnim czasie znowu nabrały aktualności. Orzecznictwo jest w tych kwestiach bardzo bogate.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. We wtorek w Moskwie odbywa się szczyt Wspólnoty Niepodległych Państw.
W dobie intensywnego rozwoju OZE trzeba inwestować w sieci przesyłowe i dystrybucyjne, aby nie zdławić transformacji. Potrzeba do tego dużych środków, sam „Plan rozwoju sieci przesyłowej” przygotowany przez PSE zakłada inwestycje na poziomie 64 mld zł do 2034 r.
Energetyka wysokoemisyjna oparta na węglu będzie się kończyć szybciej, niż przewidują założenia, bo jest nieekonomiczna. Klienci naciskają na to, by otrzymywać energię nisko-i zeroemisyjną. Przejściowo istotną rolę odegra gaz, a docelowo trzeba stawiać na OZE, magazyny i atom.
Do groźnego pożaru doszło we wtorkowy wieczór w Krakowie. W Centrum Handlowym Krokus przy ul. Bora-Komorowskiego zapaliła się stacja ładowania rowerów elektrycznych.
- Lewica na pewno nie dopuści w akcie głosowania w Sejmie do takiej sytuacji, żeby na skutek zmian w składce zdrowotnej sytuacja polskich szpitali, pacjentów i pacjentek się pogorszyła. Już jest trudna i nie może być jeszcze gorsza – powiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty w Polsat News.
Naukowcy zaprojektowali test przepływu pionowego (VFA) w celu wykrywania biomarkerów zawału serca. Papierowy czujnik informuje o zagrożeniu w zaledwie 15 minut.
Najbardziej znany w Polsce świadek koronny, który przed laty pogrążył gang pruszkowski, został skazany za oszustwa kredytowe, korupcję i płatną protekcję. Wraz z nim eks-policjant, który kiedyś chronił go jako świadka.
Wbrew zapowiedziom, rząd nie przyjął nowej definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości.
Arcybiskup Stanisław Gądecki będzie piastował urząd metropolity poznańskiego do czasu nominowania jego następcy — poinformowała we wtorek kuria. Taką decyzję podjął papież Franciszek.
Średnia cena 55-metrowego mieszkania w Warszawie stanowi równowartość 92 przeciętnych pensji brutto, w Krakowie – 84, w Katowicach – 73. Siła nabywcza klientów wyraźnie maleje. Ratunkiem byłoby zwiększenie podaży.
Nawet jak na Rosję ta łapówka robi wrażenie. Urzędnik Komitetu Śledczego Rosji w randze majora zainkasował ponad 2718 bitcoinów czyli równowartość ponad 670 mln zł (według kursu z 8.10.2024). Płaciła mu grupa hakerów.
Trwa sprzątanie po powodzi, która trzy tygodnie temu przeszła przez południowo-zachodnią Polskę. W niektórych miejscach odpady będą zbierane nawet do końca października.
Polska przegrała w arbitrażu z australijską firmą GreenX Metals. Ktoś powinien się wytłumaczyć, dlaczego polscy podatnicy muszą zapłacić ponad miliard złotych odszkodowania za lekceważenie prawa przy planowaniu dużej zagranicznej inwestycji.
Ewakuację ponad miliona osób zarządzono w hrabstwach na zachodnim wybrzeżu Florydy w USA. Huragan Milton nadchodzi niecałe dwa tygodnie po tym, jak poprzednia burza – Helene – spustoszyła kilka stanów.
Polska potwierdza wydanie dwóch wyroków ws. złóż kopalń węgla koksującego przez Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy. Australijskiemu inwestorowi przyznano gigantyczne odszkodowanie. Reprezentująca Polskę Prokuratoria Generalna tłumaczy sprawę.
Koen Lenaerts, dotychczasowy prezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawujący tę funkcję od 2015 roku, został wybrany na kolejną kadencję.
Węgry są w połowie swojej europejskiej prezydencji, ale mało kto w Budapeszcie o tym mówi - zauważa Bogdan Góralczyk, politolog i hungarysta, w rozmowie z Bogusławem Chrabotą.
Znajomi często mówią, że jestem jedną z niewielu osób, które pytają: „Co u ciebie słychać?” i naprawdę chcą usłyszeć odpowiedź – mówi Karolina Malinowska, była modelka, która zdecydowała się porzucić świat mody na rzecz bycia psychologiem.
Dlaczego Jarosław Kaczyński, który przez lata wzbraniał się przed połączeniem z partią Zbigniewa Ziobry, teraz nagle zdecydował się na taki ruch?
Po chłodnym i deszczowym tygodniu możemy cieszyć się wyższymi temperaturami. I choć początkowo przewidywano je tylko przez kilka dni, pogoda średnioterminowa wskazuje, że ciepło będzie co najmniej do 17 października.
Choć służby USA zdekonspirowały ostatnio związaną z Kremlem sieć kont mających ingerować w amerykańskie wybory, Rosjanie nie muszą się martwić. Nikt tak wiele nie robi dla promowania dezinformacji co Elon Musk.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas