Rafał Rozwadowski: Wyjątek, który wszyscy chcemy rozumieć

Działanie prawa wstecz ma charakter odstępstwa od powszechnie obowiązującej reguły.

Publikacja: 04.01.2023 02:00

Rafał Rozwadowski: Wyjątek, który wszyscy chcemy rozumieć

Foto: Adobe Stock

Dobrze wszystkim znana zasada lex retro non agit jest cały czas uniwersalna. Na przestrzeni lat prawo się zmienia, ewoluuje, dostosowując się do potrzeb społecznych i gospodarczych. Pewne zasady stanowienia prawa pozostają jednak stałe i tak samo jak kiedyś, tak i dziś trudno je podważać lub kwestionować.

Przy rozważaniach nad wartością, jaką jest prawo, które cechuje się stabilnością i przewidywalnością, warto też odpowiedzieć sobie na pytania, jakie powinno być prawo. Prawo jako system norm określających nasze relacje społeczne powinno spełniać dwie podstawowe funkcje. Z jednej strony należy oczekiwać od prawa, że będzie reagować na zmiany społeczne, gospodarcze i będzie bez zwłoki podążać za rozwojem technologicznym. Z drugiej strony prawo powinno regulować w sposób przewidywalny ramy naszego postępowania, stroniąc od nagłych i nieoczekiwanych zmian. Kultura przestrzegania prawa kształtuje się bowiem nie tylko ze względu na racjonalność norm prawa, ale też ze względu na trwałość ich obowiązywania.

Pozostało 86% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Materiał Promocyjny
BaseLinker uratuje e-sklep przed przestojem
Sądy i Prokuratura
Jak upodlić sędziego, to konsekwentnie. Wytrykowski: czekam na projekt ustawy
Sądy i Prokuratura
Na czym polega ochrona konsumentów? W poszukiwaniu skutków praktyki
Sądy i Prokuratura
Jacek Skała: Segregacja sędziów? Ciekawe co na to Komisja Wenecka
Sądy i Prokuratura
Stany nadzwyczajne w wypowiedziach TK