Aktualizacja: 08.03.2020 08:52 Publikacja: 08.03.2020 00:01
KRS
Foto: YouTube
Sporo już wiadomo po ujawnieniu list poparcia do neo-KRS. Nie dziwi, że większość parlamentarna starała się możliwie długo je utajniać.
Potwierdziły się spekulacje o nadreprezentatywnym poparciu osób delegowanych do Ministerstwa Sprawiedliwości, w tym kierownictwa tego resortu z Ł. Piebiakiem, D. Pawłyszcze, P. Zwolakiem, H. Walczewskim, obecną wiceminister A. Dalkowską czy znanym z niedawnej afery J.M. Iwańcem. Zwracał tu uwagę M. Mitera (znalazło się na jego liście aż 88 proc. podpisów od sędziów delegowanych). Nie zaskoczyło też, że sami kandydaci popierali się wzajemnie. Rekordzistą był R. Puchalski, widniejący aż na dziewięciu listach. Można spekulować, że właśnie dzięki temu uzyskał niedawno pozytywną rekomendację do Izby Dyscyplinarnej SN (podobnie: sędzia rejonowy A. Skowron, który podpisał tyleż list), i pytać, dlaczego poparci się nie wyłączyli od głosowania. Nie było żadnego zaskoczenia, jak wiele nazwisk otrzymało awanse – na stanowiska funkcyjne i do sądów wyższego rzędu. Część nadal na nie czeka (np. wiceminister sprawiedliwości A. Dalkowska, aby z sądu rejonowego wskoczyć do NSA). Doskonałą analizę sporządziła tu m.in. Iustitia, więc nie będę jej powielał, dość napisać, że u D. Pawełczyk-Woickiej liczba tych, co jakoś awansowo skorzystali na obecnych zmianach, doszła do 96 proc. Niespodzianką okazało się jednak jak bardzo niefrasobliwie podchodzono do obowiązujących procedur.
Nie pozwólmy znów, aby politycy wyręczali sądy.
W e-commerce każda minuta przestoju może przynieść firmie poważne straty. Szczególnie w okresach wzmożonej sprzedaży, takich jak święta czy inne sezonowe promocje, systemy IT muszą działać bez zarzutu. Awaria trwająca zaledwie 30 minut może nie tylko spowodować straty finansowe, ale także zniszczyć reputację firmy.
Ochrona konsumenta to obrona przed nieuczciwością, co wyklucza uzyskiwanie korzyści ponad przywrócenie równowagi kontraktowej stron.
W kwestii anulowania nominacji sędziowskich w drodze ustawy z powodu trwania we „wspólnym przedsięwzięciu” oraz z powodu „nieprzepartej woli awansu” z niecierpliwością czekam na tekst projektu ustawy i na jego uzasadnienie.
Jestem bardzo ciekaw, co powie Komisja Wencka o propozycjach segregacji sędziów – zastanawia się prokurator Jacek Skała, przewodniczący ZZ Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP.
W otaczającej nas rzeczywistości niekiedy niestety konieczne jest podjęcie rozważań w przedmiocie regulacji stanów nadzwyczajnych; regulacji, które stanowią jakąś formę przewidywania, ale których zastosowania w praktyce nikt by nie chciał.
Przelanie na rachunek innej osoby pieniędzy nawet z zaznaczeniem, że to pożyczka, nie dowodzi jeszcze zawarcia takiej umowy.
Prezydent Andrzej Duda, kierując przepisy o Trybunale Konstytucyjnym do TK, potwierdził, że niezależnie od okoliczności nie stać go na nic więcej niż tylko bycie notariuszem poprzedniego rządu spod szyldu PiS. Ale obecnemu przy okazji „kupił” trochę czasu.
Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej uchwaloną we wrześniu ustawę o Trybunale Konstytucyjnym oraz przepisy ją wprowadzające.
Prokuratorem krajowym zgodnie z prawem jestem dzisiaj ja, a Dariusz Barski pozostaje w stanie spoczynku. Taka jest dziś rzeczywistość prawna i nie zmieni tego stanowisko tzw. neosędziów – mówi Dariusz Korneluk, prokurator krajowy.
Oceniając wniosek o przyznanie statusu uchodźcy, jaki złożyła kobieta posiadająca obywatelstwo afgańskie, państwo członkowskie UE może wziąć pod uwagę wyłącznie jej płeć i obywatelstwo - wskazał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w piątkowym wyroku.
To był wyrok pilotażowy, zobowiązujący Polskę do podjęcia działań w celu rozwiązania systemowych problemów w wymiarze sprawiedliwości. Nasz kraj jest zobowiązany do jego wykonania - mówi "Rz" dr Anna Adamska-Gallant, nowo wybrana sędzia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Dziesięć postulatów reformy wymiaru sprawiedliwości RP w świetle prawa do rzetelnie przygotowanej rozprawy sądowej
Państwo członkowskie Unii Europejskiej, które nie uznaje zmiany imienia i tożsamości płciowej uzyskanej zgodnie z prawem w innym państwie członkowskim, narusza prawa obywateli UE. Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który zapadł 4 października.
Hyundai Staria to duży van o futurystycznej stylistyce. Może mieścić 7 lub 9 osób i ma pod maską hybrydę. Sprawdzamy ile kosztuje?
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. We wtorek w Moskwie odbywa się szczyt Wspólnoty Niepodległych Państw.
Średnia cena 55-metrowego mieszkania w Warszawie stanowi równowartość 92 przeciętnych pensji brutto, w Krakowie – 84, w Katowicach – 73. Siła nabywcza klientów wyraźnie maleje. Ratunkiem byłoby zwiększenie podaży.
W sierpniu, który jest najpopularniejszym miesiącem podróży letnich, ruch pasażerski na europejskich lotniskach zwiększył się o 5,6 procent, licząc rok do roku. W rezultacie wolumen przekroczył wynik sprzed pandemii o 2,3 procent, a liderem wzrostów była Polska.
Przerzucenie pracowników z etatu na działalność gospodarczą pachnie optymalizacją podatkową. Nie możemy na to pozwalać – uprzedzają urzędnicy.
Po lipcowym bankructwie producent foteli samochodowych całkowicie zawiesza produkcję. Recaro zostaje zlikwidowane, a 200 stanowisk pracy w niemieckim Kirchheim zostanie zlikwidowanych.
W rządzie dojrzewa już koncepcja zmniejszenia uciążliwości globalnego podatku dla międzynarodowych firm.
Od ZE PAK Zygmunt Solorz zaczął odwoływanie synów z władz spółek grupy, którą zbudował. Dzieci kwestionują skuteczność tych działań. Czekają na wyrok sądu w Liechtensteinie.
Jest wtorek, 8 października, a w dzisiejszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia kluczowe tematy gospodarcze.
Dziś potrzebne jest narzędzie szybkiego reagowania, którego uczelnie musiałyby się obawiać – uważa dr hab. Iwona Przychocka, pełnomocnik ministra nauki ds. jakości kształcenia na studiach.
Jest pytanie czy prokuratura jest w stanie zmierzyć się sama z sobą - mówił w rozmowie z RMF FM mec. Jacek Dubois, obrońca Janusza Palikota.
Choć wolniej, to wciąż użytkownicy kupują więcej samochodów niż w ubiegłym roku - dane z CEPiK wskazują, że rejestracji jest więcej, a samochody rejestrują zarówno firmy, jak i osoby prywatne - we wrześniu 2024 na osoby prywatne zarejestrowano 189 136 samochodów, czyli 42,5 tysiąca więcej niż w tym samym okresie w roku ubiegłym.
Adam Z. powiązany ze środowiskiem łódzkich pseudokibiców został zatrzymany na dworcu w Zakopanem. Miał kierować gangiem narkotykowym.
Warszawska spółka z branży IT opracowała nowatorską technologię do monitorowania zdrowia psychicznego. Projekt, który został już doceniony w UE, zakłada, że sztuczna inteligencja wesprze osoby z przewlekłymi zaburzeniami nastroju.
Trwa nabór wniosków o pomoc finansową dla właścicieli firm, które poniosły straty w wyniku wrześniowej powodzi. ZUS przypomina o kluczowych warunkach i wymaganej dokumentacji. O jaką pomoc można się ubiegać? Jakie warunki należy spełnić?
Choć uwzględniło sporo postulatów przedsiębiorców, np. w zakresie kontroli, kar i audytów, to przepisy budzące największe ich obawy nie będą zmienione.
Polska przestaje być kuźnią talentów w dziedzinie technologii. Liczba kształcących się specjalistów IT niebezpiecznie spada, a na rozwój sztucznej inteligencji, która może być dźwignią rozwojową gospodarki, wydajemy mniej niż inne kraje.
Z rządzącej KO płyną głosy, że Polska powinna wprowadzić przepisy zakazujące wprowadzania przez polityków w błąd, podobne do tych proponowanych w Walii. Zdaniem PiS to abstrakcja i przekazanie zbyt dużej władzy w ręce sądów.
Rodziny posiadające troje lub więcej dzieci mogą w naszym kraju liczyć na szereg ulg i zniżek. Te umożliwia Karta Dużej Rodziny (KDR). Wyjaśniamy, czym jest i w jaki sposób ją uzyskać. Kto może ją posiadać i jak długo jest ważna?
Ameryka nie pamięta tak wyrównanej walki o Biały Dom. Na miesiąc przed datą pójścia do urn żaden z dwojga kandydatów nie jest faworytem.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Na horyzoncie już niektórzy widzą obniżki stóp procentowych, które ponownie rozruszają rynek kredytowy i mieszkaniowy. Jak dotąd żaden kryzys powodujący spadek popytu nie trwał na tyle długo, by przełożyć się na cięcie cen przez deweloperów.
Troje mieszkańców obwodu połtawskiego zostało zatrzymanych w ramach działań prokuratury, która oskarża aresztowanych o wyłudzenie 1,25 mln dolarów od przedsiębiorcy z Połtawy.
Deputat to część wynagrodzenia za pracę które wypłacane jest w naturze. Jedną z jego najbardziej znanych form jest deputat węglowy. Wbrew pozorom, by go utrzymać, nie trzeba być koniecznie górnikiem. Często również deputat węglowy przybiera przyznawany jest w formie ekwiwalentu pieniężnego. Jego wysokości powiązana jest wtedy z ceną węgla.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas