Aktualizacja: 27.06.2017 06:40 Publikacja: 27.06.2017 06:40
Płatnik powinien naliczyć i wpłacić odsetki nie czekając na wezwanie ZUS
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz Marta Bogacz
Skutkiem nieterminowego uiszczania opłat składkowych na rzecz ZUS jest sankcja w postaci odsetek za zwłokę, posiadająca charakter powszechny i obligatoryjny. Obecnie ich stawka wynosi 8 proc. kwoty zaległości w stosunku rocznym.
Po spełnieniu określonych warunków płatnik mógł jednak stosować niższą stawkę odsetek za zwłokę – 50 lub 75 proc. stawki podstawowej. Tę możliwość odebrano od 13 czerwca 2017 r. ustawą z 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU z 29 maja br., poz. 1027). Znowelizowała ona art. 23 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Po zmianie stanowi on, że od nieopłaconych w terminie składek należne są od płatnika odsetki za zwłokę na zasadach i w wysokości określonych w ordynacji podatkowej z wyłączeniem art. 56a ww. ustawy. Ten przepis stanowi zaś podstawę do możliwości skorzystania z obniżonej stawki odsetek za zwłokę >patrz tabela.
Prawo do obniżonej podstawy wymiaru składek przysługuje także osobom, które podejmują w okresie korzystania z pr...
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
Większość przedsiębiorców ma w 2026 r. płacić mniejszą składkę zdrowotną, stratni będą tylko ryczałtowcy z dużym...
Od wynagrodzenia wypłaconego pełnomocnikowi nie będzie trzeba opłacać należności do ZUS, pod warunkiem że obowią...
W pierwszym pakiecie deregulacyjnym przyjętym przez rząd znalazł się zapis, który ma rozwiązać problem interpret...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
W 2024 r. zgłoszono o 235,1 tys. umów o dzieło mniej niż w 2023 r. – wynika z najnowszych danych ZUS, do których...
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas