Obniżenie wymiaru etatu nie zawsze skutkuje obcięciem zasiłku chorobowego

Przy zmianie wielkości etatu podstawę zasiłku chorobowego pracownika ustala się w stosunku do nowego wymiaru zatrudnienia pod warunkiem, że modyfikacja przypadała najpóźniej w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy.

Publikacja: 09.06.2016 05:00

Obniżenie wymiaru etatu nie zawsze skutkuje obcięciem zasiłku chorobowego

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Co do zasady podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli jednak chory nie jest zatrudniony tak długo lub w 12 miesiącach przed absencją zmienił wymiar etatu, podstawę wylicza się z krótszego okresu.

Gdy niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych umowy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się, przyjmując przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe tego zatrudnienia. Miesiąc, w którym pracownika przyjęto na etat od pierwszego roboczego dnia miesiąca, traktuje się jako pełny kalendarzowy miesiąc zatrudnienia i wynagrodzenie za ten miesiąc przyjmuje się do ustalenia podstawy.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
ZUS
Karty lunchowe bez ZUS? Jakie warunki trzeba spełnić
ZUS
Minister Agnieszka Majewska: W sprawie składki nie składam broni
ZUS
ZUS wydał decyzję w sprawie oskładkowania świadczeń urlopowych
ZUS
W tych sytuacjach nie zabiorą ci zasiłku chorobowego. Nowa propozycja rządu
ZUS
Miejsce zamieszkania w Chinach, a składki w Polsce
Reklama
Reklama