Aktualizacja: 16.05.2016 15:11 Publikacja: 16.05.2016 14:45
Wojciech Andrusiewicz
Foto: rp.pl
Co roku rośnie liczba osób włączonych do powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych po zakwestionowaniu przez ZUS ich umów o dzieło. Najwięcej w sektorze przetwórstwa spożywczego i branży budowlanej, czyli tam gdzie umów o dzieło w ogóle nie powinno być, bo trudno uznać, że np. ustawianie bloczków betonowych jest dziełem.
Największy problem ZUS ma jednak z outsourcingiem pracowników, gdy pracownicy są przenoszeni do zewnętrznych firm, które potem wynajmują tych ludzi ich byłemu pracodawcy. ZUS uważa, że w takiej sytuacji pracodawca się nie zmienił, bo praca nadal jest wykonywana na rzecz wcześniejszego pracodawcy. A firma outsourcingowa nie może być uznana za pracodawcę skoro w rzeczywistości pracownicy nic od niego nie dostawali – ani zadań do wykonania, ani urlopów. Działania takiego „pracodawcy" ograniczały się do rozliczania za nich podatków i ewentualnie składek ubezpieczeniowych (w wielu przypadkach omijano obowiązek rozliczenia składek). Czyli de facto była to firma księgowa, a nie pracodawca.
Od 1 stycznia 2025 roku obniżono w niewielkim stopniu wysokość minimalnej składki zdrowotnej i wyłączono z podstawy jej wymiaru przychody ze sprzedaży środków trwałych. Projektowane są jednak większe zmiany. Od kilku miesięcy opisujemy założenia reformy i stan jej realizacji. Które firmy zyskają w tym roku na zmianach, a które zyskają w 2026 r.? W czwartek 23 stycznia zapraszamy na bezpłatny webinar "Rzeczpospolitej" - "Zmiany w składce zdrowotnej".
Pierwszy całkowicie elektryczny model Suzuki został właśnie zaprezentowany w Mediolanie. Produkcja e VITARY rozpocznie się wiosną przyszłego roku, a zapewne latem zobaczymy pierwsze egzemplarze na naszych drogach.
Przedsiębiorcy rozliczający się ryczałtem zapłacą w 2025 r. wyższe składki zdrowotne. Także ci, którzy mają najniższe przychody. Obniżka składki minimalnej ryczałtowców bowiem nie dotyczy.
31 stycznia upływa termin na złożenie formularza ZUS IWA za rok 2024. Obowiązek ten dotyczy niektórych płatników składek.
Gdy kierowca nie osiągnie w danym miesiącu przeciętnego wynagrodzenia, powinien doliczyć zwrot kosztów poniesionych na sanitariaty do podstawy wymiaru składek ZUS.
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
ZUS ścigał przedsiębiorcę, który skorzystał z ulgi Mały ZUS+, żądając niezapłaconych składek. Wycofał się po interwencji Rzecznika MŚP.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
ZUS nie jest zobowiązany do każdorazowego informowania potencjalnego świadczeniobiorcy o wszystkich wynikających z przepisów możliwościach przyznawania dodatków do rent i emerytur, chociażby dodatku pielęgnacyjnego czy dodatku dla sierot zupełnych.
Rząd do 28 stycznia ma podjąć decyzję odnośnie do propozycji rewizji KPO, którą skieruje do Komisji Europejskiej. Projekt właśnie trafił do partnerów społecznych.
31 stycznia upływa termin na złożenie formularza ZUS IWA za rok 2024. Obowiązek ten dotyczy niektórych płatników składek.
ZUS ścigał przedsiębiorcę, który skorzystał z ulgi Mały ZUS+, żądając niezapłaconych składek. Wycofał się po interwencji Rzecznika MŚP.
Do końca stycznia przedsiębiorcy mogą zgłaszać się do Małego ZUS plus, czyli ulgi w składkach dla przedsiębiorców osiągających najniższe dochody.
Jeżeli w wyniku wypadku, pożaru, powodzi czy innego niespodziewanego zdarzenia losowego ktoś doznał uszczerbku na zdrowiu i jest niezdolny do pracy, ma prawo do różnych świadczeń pieniężnych. To samo dotyczy osób, których z aktywności zawodowej wyłącza choroba. Te świadczenia to na przykład renta z tytułu niezdolności do pracy, zasiłki z opieki społecznej czy renta socjalna lub renta specjalna.
• Czas na PIT-11. Dwa ważne terminy dla pracodawców • Sąd o podatkowych skutkach sprzedaży nieruchomości wykorzystywanej wcześniej firmie • Mocne trunki na firmowej imprezie. Fiskus ma swoje zdanie • Małe firmy mogą już starać się o nowe zwolnienie z VAT • Czy są chętni na kasowy PIT? • Przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Jak to zrobić?Przykra wiadomość z ZUS dla przedsiębiorców. Nie wszystko jednak stracone • Działalność nierejestrowana bez składek? Jest interpretacja ZUS • Rząd wycofuje się oskładkowania zleceń • Biznes czuje się oszukany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej • Ważne terminy na ten tydzień
Pracownik uprawniony do renty to osoba niepełnosprawna, której przysługują dodatkowe przywileje. Wiążą się z tym obowiązki dla służb kadrowo-płacowych, z których nie zawsze się one wywiązują.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas