Skrócenie rekonwalescencji na ryzyko pracownika

Gdy lekarz dopuścił etatowca do pracy przed końcem świadczenia rehabilitacyjnego, a ten ponownie zachoruje, nie ma prawa do nowego okresu zasiłkowego. Wlicza się do niego też dni przerwy w pobieraniu zasiłku.

Publikacja: 26.06.2015 06:20

Skrócenie rekonwalescencji na ryzyko pracownika

Foto: www.sxc.hu

- Na dziewięć miesięcy pracownikowi przyznano świadczenie rehabilitacyjne. Po wykorzystaniu sześciu miesięcy pracownik zamierza zrezygnować z pozostałej części i powrócić do pracy. Czy o skróceniu okresu przyznanego świadczenia rehabilitacyjnego powinien zdecydować lekarz orzecznik? Jakie świadczenie wypłacić, gdy pracownik przedłoży zwolnienie lekarskie? – pyta czytelniczka.

Pracownik, który zgłasza chęć powrotu do pracy, powinien wykonać badania kontrolne. Ustalą one, czy rzeczywiście może podjąć pracę na dotychczasowym stanowisku. Jeżeli lekarz medycyny pracy orzeknie, że etatowca można dopuścić do pracy, firma musi to zrobić. Przepisy ZUS nie przewidują jednak skrócenia okresu przyznanego świadczenia rehabilitacyjnego przez lekarza orzecznika ZUS. W razie przedłożenia zwolnienia lekarskiego w czasie skróconego świadczenia rehabilitacyjnego pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie czy zasiłek chorobowy, lecz jedynie świadczenie rehabilitacyjne.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
ZUS
Czym jest podróż służbowa? Resort wyjaśnia. To ważne w kontekście zwolnienia z ZUS
ZUS
Czy będzie obniżka składki zdrowotnej? Senat zdecydował
ZUS
Ważny obowiązek dla wielu firm. ZUS przypomina o nadchodzącym terminie
ZUS
Był ubezpieczony w KRUS, założył firmę. Czy ma prawo do ulgi w składkach?
ZUS
Odszkodowanie uzupełniające z kodeksu cywilnego bez składek