Aktualizacja: 22.08.2019 07:17 Publikacja: 22.08.2019 07:17
Adam Abramowicz
Foto: materiały prasowe
To postulaty rzecznika małych i średnich przedsiębiorców rozpoczęły dyskusję w Polsce o zwolnieniu przeszło 1,5 mln osób prowadzących działalność gospodarczą z obowiązku płacenia składek. Czy to skutek rosnących co roku przelewów do ZUS?
Obecny system składek na ubezpieczenie społeczne dla przedsiębiorców jest istotną barierą dla rozpoczęcia i dalszego prowadzenia działalności gospodarczej zwłaszcza przez mikroprzedsiębiorców. Nie tylko jest nieefektywny, czego wyrazem jest choćby wielomiliardowy dług przedsiębiorców z tytułu zaległych składek na ubezpieczenie społeczne, ale także istotnie zakłóca konkurencję. Bez względu na rozmiar swojego przedsiębiorstwa, jego sytuację finansową czy miejsce wykonywania działalności gospodarczej wszyscy docelowo mają płacić pewną minimalną daninę, której wysokość jest uzależniona od wysokości przeciętnego wynagrodzenia. Ten ryczałt oznacza w praktyce, że najmniejsi przedsiębiorcy lub znajdujący się w trudnej sytuacji muszą regulować świadczenie w takiej samej wysokości jak ci najwięksi, z tym że dla tego pierwszego może ona stanowić nawet 100 proc. zysku lub zmuszać go do dokładania do interesu, podczas gdy dla tego największego będzie wielkością niezauważalną.
W ramach deregulacji eksperci proponują, aby ZUS przejął obowiązki związane z rozliczaniem składek przez płatnik...
Wykonywanie pracy przez pracownika w różnych miejscowościach, do czego zobowiązuje go umowa o pracę, nie stanowi...
Większość przedsiębiorców zapłaci w 2026 r. mniejszą składkę zdrowotną niż w 2025 r. Tak wynika z przyjętej prze...
Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym do 20 maja muszą...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Ubezpieczenie w KRUS nie wlicza się do okresu prowadzenia działalności, od którego zależy prawo do małego ZUS Plus.
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas