Urlop to za mało, aby przerwać okres zasiłkowy

Urlop wypoczynkowy nie jest równoznaczny z odzyskaniem zdolności do pracy. Po jego zakończeniu podwładny może więc nie uzyskać prawa do chorobówki, jeśli w czasie wolnego wcale nie wyzdrowiał, a zdążył już wyczerpać okres zasiłkowy.

Publikacja: 24.11.2014 05:40

Urlop to za mało, aby przerwać okres zasiłkowy

Foto: www.sxc.hu

Po wykorzystaniu całego okresu zasiłkowego pracownik ma prawo wykorzystać urlop wypoczynkowy bez przedstawiania zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia. Szef może przystać na jego prośbę. Nie musi przy tym wysyłać go na badania lekarskie, potwierdzające jego zdolność do pracy. Takie postępowanie zostało poparte orzecznictwem. Zgodnie bowiem z wyrokiem Sądu Najwyższego z 20 marca 2008 r. (II PK 214/07) kontrolne badania lekarskie, o których mowa w art. 229 § 2 kodeksu pracy, przeprowadza się w celu ustalenia zdolności do pracy na dotychczasowym stanowisku, a urlop wypoczynkowy polega na niewykonywaniu pracy. Dlatego nawet po przewlekłej chorobie pracownik ma prawo skorzystać ze swoich urlopowych uprawnień.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
ZUS
Czym jest podróż służbowa? Resort wyjaśnia. To ważne w kontekście zwolnienia z ZUS
ZUS
Czy będzie obniżka składki zdrowotnej? Senat zdecydował
ZUS
Ważny obowiązek dla wielu firm. ZUS przypomina o nadchodzącym terminie
ZUS
Był ubezpieczony w KRUS, założył firmę. Czy ma prawo do ulgi w składkach?
ZUS
Odszkodowanie uzupełniające z kodeksu cywilnego bez składek