Tak
.
Przedsiębiorcy nie przysługują świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego, gdy wyłączną przyczyną wypadku było udowodnione naruszenie przez niego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Jednak jak postanowił Sąd Najwyższy w wyroku ?z 3 grudnia 2013 r. (II UK 169/13), występowanie jakiejkolwiek współprzyczyny wypadku uniemożliwia stosowanie konstrukcji utraty prawa do świadczeń z tzw. ustawy wypadkowej. Natomiast w wyroku z 18 lipca 2012 r. ?(I UK 69/12, LEX nr 1216835) SN wyjaśnił, że gdy zachodzi nieumyślność spowodowania wypadku, czyli stopień mniejszy niż rażące niedbalstwo, to świadczenia z ustawy wypadkowej nie są wyłączone.
Zasadą jest, że gdy ubezpieczony podlega zarówno ubezpieczeniu wypadkowemu, jak ?i chorobowemu, a niezdolność do pracy jest spowodowana wypadkiem przy pracy i spełnione są warunki do uzyskania świadczeń ?z obu wymienionych ubezpieczeń, to przysługują świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego. Jeżeli jednak występują okoliczności uzasadniające brak prawa do świadczeń z tego ubezpieczenia, należy rozpatrzyć, czy nie przysługują z ubezpieczenia chorobowego.
Podstawowym warunkiem przyznania zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego jest podleganie temu ubezpieczeniu. Poza tym zasiłek ten, co do zasady, przysługuje dopiero po tzw. okresie wyczekiwania. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą podlegających ubezpieczeniu chorobowemu, dobrowolnie okres ten wynosi 90 dni. Jeśli zatem w analizowanej sytuacji ZUS odmówiłby zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego, to będzie przysługiwał z ubezpieczenia chorobowego. Będzie on jednak wynosił 80 proc. podstawy wymiaru, a nie 100 proc., jak z tytułu wypadku przy pracy.
podstawa prawna: art. 7, art. 9 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 167, poz. 1322 ze zm.)
podstawa prawna: art. 4 ust. 1 pkt 2, art. 11 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2014 r. poz. 159)