Dyrektor Oddziału ZUS w Warszawie, na podstawie tytułów wykonawczych, wszczął postępowanie egzekucyjne wobec kobiety, prowadzącej działalność gospodarczą. Sprawą objęto należności z tytułu zaległych składek na ubezpieczenia społeczne. Urzędnik postanowił skierować tytuły wykonawcze na adres działalności gospodarczej wykonywanej przez kobietę, przy jednej z ulic Warszawy.
To jednak szybko spotkało się z jej protestem. Kobieta wniosła zarzuty, w których zakwestionowała prawidłowość sporządzenia tytułów wykonawczych. Uznała, że organ egzekucyjny powinien wpisać adres w nich jej zameldowania, a nie miejsca wykonywanej działalności gospodarczej.
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie utrzymał w mocy postanowienie dyrektora ZUS, uznając zarzuty przedsiębiorcy zgłoszone w postępowaniu egzekucyjnym za bezzasadne. Wyjaśnił, że wszystkie tytuły wykonawcze zostały doręczone prawidłowo, w miejscu wykonywanej przez zobowiązaną działalności gospodarczej. Adres został ustalony na podstawie informacji zawartych w druku zgłoszeniowym ZUS ZFA, danych z wpisu REGON i danych podanych przez pełnomocnika kobiety, ustanowionego wcześniej do działania, w zakresie stawianych w zażaleniu zarzutów.
Zdaniem organu nie było żadnych przeszkód prawnych do tego, by w tytule wykonawczym podać adres, w którym strona prowadzi działalność gospodarczą i pod którym dokonywano wszelkich, innych doręczeń. Urzędnik stwierdził na koniec, iż wszystkie tytuły wykonawcze w tej sprawie wystawiono zgodnie z przepisami ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Kobieta sporządziła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Wniosła o uchylenie postanowień organów obu instancji i zasądzenie kosztów postępowania. Starała się udowodnić, że organ egzekucyjny błędnie sporządził w tej sprawie tytuły wykonawcze w zakresie wskazania adresu osoby zobowiązanej do zapłaty zaległych składek.
Zdaniem kobiety organ błędnie utożsamił adres zameldowania z adresem wykonywanej działalności gospodarczej. W jej ocenie urzędnik powinien w tytułach wykonawczych podać adres zameldowania dłużnika, a nie adres, pod którym wykonuje on działalność gospodarczą, tym bardziej, że są to dwa różne miejsca.
WSA skargę oddalił. Zdaniem sądu dyrektor oddziału ZUS prawidłowo ustalił adres, pod którym kobieta wykonywała działalność gospodarczą, miała swoje miejsce pracy, a adres ten mógł zostać wpisany w tytułach wykonawczych i można było pod nim dokonywać doręczeń.
WSA wskazał, że adres podany przez organ egzekucyjny w tytułach wykonawczych był zgłoszony wcześniej przez przedsiębiorcę do ZUS, pod którym rzeczywiście prowadził działalność gospodarczą, a zatem tytuły wykonawcze spełniły wymogi z ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Kobieta wniosła o uchylenie wyroku WSA i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania, ewentualnie o uchylenie wyroku i uwzględnienie skargi poprzez uchylenie obu wydanych w tej sprawie postanowień. Zdaniem przedsiębiorcy, sąd błędnie przyjął, że wierzyciel może wskazać w tytule wykonawczym, kierowanym do osoby fizycznej, adres pod którym prowadzi ona działalność gospodarczą, podczas gdy w rzeczywistości adres ten powinien być wyłącznie aktualnym adresem zamieszkania dłużnika.
Kobieta argumentowała, że WSA mylnie odniósł "firmę zobowiązanego i jej adres" do osoby fizycznej. Jej zdaniem, firmą zobowiązanego jest nazwa, pod którą spółka prowadzi przedsiębiorstwo i nie dotyczy to osoby fizycznej jako przedsiębiorcy. Podkreśliła, że prawidłowy adres doręczenia nie jest równoznaczny z prawidłowym adresem tytułu wykonawczego.
NSA 3 czerwca 2014 roku oddalił skargę.
Sąd stwierdził, iż z ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji wynika, iż tytuł wykonawczy zawiera wskazanie imienia i nazwiska lub firmy zobowiązanego i jego adresu. Zatem należy zgodzić się ze stanowiskiem prezentowanym przez organy, że w przypadku osoby fizycznej, prowadzącej działalność gospodarczą, zgodność z przepisami ma miejsce także wtedy, gdy w tytule wykonawczym wystawionym przeciwko osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą jej adres jest określony jako miejsce wykonywania działalności.
NSA dodał, że w stosunku do osoby fizycznej należy w tytule wykonawczym zawsze wskazywać miejsce zamieszkania, to jednak ta zasada nie może być odnoszona do osób, które prowadzą działalność gospodarczą, gdyż nie są to osoby fizyczne w rozumieniu przepisów, ale przedsiębiorcy prowadzący działalność jako osoby fizyczne.
Zdaniem sądu w sprawie nie budziło również wątpliwości, że dłużnik jest przedsiębiorcą, ma ustalony adres prowadzonej działalności i ten adres podał dla postępowań związanych z uiszczaniem składek do ZUS. Nie bez znaczenia było również to, że przedsiębiorcy skutecznie doręczono tytuły wykonawcze ZUS, w miejscu wskazanym w tych tytułach (II GSK 628/13).
Wyrok jest prawomocny.