Stanie się tak, gdy nie prowadzi ona ?z nim wspólnego gospodarstwa domowego, choćby nawet zamieszkiwali pod jednym adresem – taki wydźwięk ma decyzja nr 815/2013 oddziału ZUS w Lublinie z 28 czerwca 2013 r. (WPI/200000/451/815/2013).
Stan faktyczny
Właściciel zakładu fryzjerskiego, w którym wspomagał się on osobami zatrudnionymi na umowy ?o pracę w celu przygotowania zawodowego, miał problemy zdrowotne i termin wyznaczonej operacji ?w szpitalu. W związku z tym postanowił przyjąć na umowę o pracę córkę, która była wykształconą fryzjerką. Wprawdzie zamieszkuje ona z przedsiębiorcą pod jednym adresem, ale ma własną rodzinę, w tym dwoje dzieci. Prowadzi więc własne gospodarstwo domowe, ma odrębny budżet dla zaspokajania potrzeb bliskich i nie podejmuje decyzji w sprawie salonu fryzjerskiego. Przedsiębiorca zgłosił ją do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego z kodem pracowniczym 01 10 xx, ale zastanawia się, czy nie wchodzi w grę pozycja współpracownika. Złożył wniosek o indywidualną interpretację.
Stanowisko ZUS
Według oddziału ZUS przy ustalaniu, czy członek rodziny pozostaje w ubezpieczeniu współpracownika, nie należy brać pod uwagę okresu jego współdziałania przy działalności, wymiaru czasu jego pracy (przy zawarciu z nim umowy o pracę), ani jego wieku. Jednak zdaniem ZUS w tej sytuacji nie spełniła się trzecia przesłanka konstytutywna dla statusu osoby współpracującej – wspólne gospodarstwo domowe, polegające na tym, że osoby w nim pozostające mają potrzeby zaspokajane ze środków będących w dyspozycji wspólnoty (rodziny). Oddział ZUS powołał się przy tym na wyrok SN?z 2 lutego 1996 r. (II URN 56/95). ?W świetle niego sytuacja, w której osoby dorosłe i pracujące dzieci mieszkają z rodzicami, nie może być automatycznie uznana za pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym. Córka przedsiębiorcy ma własną rodzinę i osobny budżet dla niej. W konsekwencji nie spełnia kryteriów dla osoby współpracującej z prowadzącym działalność. Oddział ZUS zgodził się zatem ?z przedsiębiorcą.
Podobnie wynika z decyzji oddziału ZUS w Lublinie: z 3 października 2013 r. (WPI/200000/451/1347/?2013) i z 16 kwietnia 2013 r. (WPI/?200000/451/471/2013).