Tak uznał ZUS Oddział w Lublinie ?w decyzji 275 z 17 marca 2014 r. (WPI/?200000/43/275/2014).

W tej sprawie wnioskodawca zwrócił się do ZUS, na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, z wnioskiem ?o wydanie pisemnej interpretacji. Wskazał, że od 1 lutego 2005 r. jest wspólnikiem spółki jawnej i został zgłoszony przez tę spółkę do ubezpieczenia zdrowotnego z kodem ?05 43 00. Ponieważ od  2004 r. był zatrudniony na umowę o pracę na pełny etat, od lutego 2005 r. do kwietnia 2009 r. spółka jawna odprowadzała za niego tylko składkę zdrowotną, wykazując go w raportach imiennych z kodem 05 43 00. Jedynie na grudzień 2006 r. i grudzień 2007 r., kiedy przebywał przez kilka dni na urlopie bezpłatnym ?w zakładzie pracy, spółka zgłosiła go do ubezpieczeń społecznych na druku ZUS ZUA z kodem 05 43 00.

Od października 2006 r. wnioskodawca prowadzi dodatkowo działalność na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. ?W związku z prowadzeniem dwóch rodzajów działalności, ma obowiązek opłacać dwie składki na ubezpieczenie zdrowotne. W konsekwencji zgłosił się do tego ubezpieczenia z kodem 05 10 00 i opłacał składki sam za siebie, a także rozliczał je na formularzu DRA lub RZA (przy działalności zatrudniał pracowników).

Od maja 2009 r. dwie składki zdrowotne – z tytułu bycia wspólnikiem i z tytułu prowadzonej działalności – wnioskodawca opłacał ?i wykazywał w deklaracji DRA tylko pod swoimi danymi identyfikacyjnymi. A wcześniej – od października 2006 r. do kwietnia 2009 r. – dwie składki zdrowotne opłacał za pośrednictwem dwóch różnych płatników.

We wniosku o interpretację przedsiębiorca wskazał, że jego zdaniem w sytuacji, gdy jedna osoba prowadzi kilka rodzajów działalności, odprowadza składkę zdrowotną z każdej z nich. Jednak płatnikiem powinny być tu dwa podmioty ?– w omawianym przypadku sam wnioskodawca oraz spółka, w której był wspólnikiem. W opinii przedsiębiorcy obydwa podmioty mogą odliczać składkę zdrowotną od podatku, więc rozbicie tych składek na dwa podmioty jest prawidłowe. Wykazanie ich w inny sposób w tej sytuacji nie byłoby adekwatne ?z poprawnymi rozliczeniami z urzędem skarbowym.

ZUS nie podzielił jednak stanowiska wnioskodawcy. Stwierdził, że ?w tej sytuacji przedsiębiorca jest płatnikiem składek z obu wskazanych tytułów.

Komentarz eksperta

Marcin ?Wojewódka radca prawny ?w Kancelarii ?Prawa Pracy Wojewódka ?i Wspólnicy sp.k.

Obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne reguluje ustawa z 27 sierpnia 2004 r. ?o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 164, ?poz. 1027 ze zm.). Zgodnie z art. 82 ust. 3 tej ustawy za ubezpieczonego, który uzyskuje przychody z więcej niż jednego rodzaju działalności określonych w ust. 5 ustawy, składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana odrębnie od każdego z nich.

Wśród rodzajów pozarolniczej działalności gospodarczej wymienionych w powołanym ust. 5 jest:

W analizowanym przypadku mamy do czynienia z sytuacją, gdy wnioskodawca prowadzący działalność na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej posiada też status wspólnika spółki jawnej. W takim przypadku ma on obowiązek opłacać dwie składki zdrowotne.

Art. 84 ust. 1 przywołanej ustawy wskazuje, że składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłaca osoba podlegająca ubezpieczeniu zdrowotnemu. Zatem ?w sytuacji prowadzenia działalności pozarolniczej w dwóch opisanych formach to prowadzący działalność ma obowiązek opłacać należne składki zdrowotne. W rezultacie wnioskodawca będzie płatnikiem składek na ubezpieczenie zdrowotne z obu wskazanych tytułów, a rozliczeń tych powinien dokonywać odrębnie, ?tak aby możliwe było zidentyfikowanie wywiązania się każdego ?z samodzielnych płatników ?z obowiązków nałożonych na niego przez ustawodawcę.