Tak potwierdził ZUS Oddział w Lublinie w decyzji 169/2014 wydanej ?21 lutego 2014 r. (WPI/200000/43/?169/2014).
W tej sprawie wnioskodawca ?– spółka z o.o. – zwrócił się do ZUS, na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, z wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji. Przedsiębiorca wskazał ?w nim, że w spółce jest dwóch udziałowców będących osobami fizycznymi (każdy jest właścicielem połowy udziałów). Osoby te są jednocześnie członkami zarządu spółki – jedna jest prezesem, druga – członkiem zarządu. Nadzwyczajne zgromadzenie wspólników miało podjąć w trybie art. 201 § 4 k.s.h. uchwałę przyznającą prezesowi ?i członkowi zarządu spółki wynagrodzenie za wykonywanie przez nich obowiązków od wskazanej daty do dnia odwołania z pełnionych funkcji. Miesięczna wysokość pensji ?z tytułu pełnienia funkcji na podstawie powołania miała przekroczyć 3000 zł. Osób tych ze spółką nie miał łączyć, poza powołaniem ?w rozumieniu k.s.h., żaden stosunek prawny. W szczególności nie będą dodatkowo zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, umowy-zlecenia, umowy o dzieło ani żadnego innego kontraktu cywilnoprawnego. Otrzymywane wynagrodzenie ?i sposób jego ustalania miały wynikać tylko i wyłącznie z uchwały będącej aktem powołania i podjętej na nadzwyczajnym zgromadzeniu wspólników.
W związku z tą sytuacją przedsiębiorca zwrócił się do ZUS z wnioskiem o udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy od wynagrodzenia za wykonywanie obowiązków prezesa i członka zarządu należne będą składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
W opinii wnioskodawcy w tym stanie faktycznym funkcje pełnione przez te osoby na podstawie powołania nie stanowią tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń, co w konsekwencji wiąże się z brakiem obowiązku opłacania od nich składek. ZUS podzielił to stanowisko.
Komentarz eksperta:
Marcin ?Wojewódka, radca prawny ?w Kancelarii Prawa Pracy Wojewódka ?i Wspólnicy sp.k.
Ten wniosek oraz dokonana przez ZUS interpretacja pokazują, że cały czas ?w naszym systemie ubezpieczeń społecznych możliwe jest wynagradzanie niektórych kategorii osób w taki sposób, aby nie pociągało to konsekwencji w postaci składek ?na ubezpieczenia społeczne. ?Należy zgodzić się ze stanowiskiem wnioskodawcy potwierdzonym omawianą decyzją organu ?rentowego.
Zasadnie wnioskodawca wskazał, ?że art. 6 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie określa powołania na stanowisko członka zarządu spółki jako odrębnego tytułu ?do podlegania ubezpieczeniom społecznym. W związku z tym nie ma podstaw do naliczania składek od wynagrodzenia wypłacanego z takiego tytułu. Należy bowiem rozróżnić stosunek korporacyjny, jaki wiąże członka zarządu ze spółką, od stosunku pracy lub innej umowy (np. zlecenia, kontraktu menedżerskiego), którą spółka może zawrzeć z członkiem zarządu obok powołania. Ale taka umowa nie musi zostać zawarta.
Co więcej, nie można też mówić, aby samo powołanie przez nadzwyczajne zgromadzenie wspólników do pełnienia funkcji członka zarządu spółki z o.o. automatycznie wypełniało dyspozycję art. 68 § 1 kodeksu pracy. Zgodnie ?z tym przepisem stosunek pracy nawiązuje się na podstawie powołania w przypadkach określonych ?w odrębnych przepisach. Jednak nie chodzi w tym przypadku o powołanie członka zarządu spółki kapitałowej.
Innymi słowy, nie każde powołanie jest w rozumieniu kodeksu pracy umową o pracę. W rozumieniu k.p. powołanie oznacza powierzenie danej osobie określonego stanowiska, z którym to powierzeniem ustawa wiąże skutek nawiązania stosunku pracy. Zatem jeśli przepis prawa nie stanowi wyraźnie, ?że z powołaniem wiąże się nawiązanie stosunku pracy, to skutek ten nie następuje.
Należy zgodzić się z wnioskodawcą, którego stanowisko podzielił ZUS, że interpretacja art. 68 § 1 k.p. powinna być rygorystyczna, a w żadnym razie nie może być rozszerzająca. Potwierdził to jednoznacznie Sąd Najwyższy ?w orzeczeniu z 13 marca 2009 r. ?(III PK 59/08). Natomiast stosunek korporacyjny między spółką ?a członkiem zarządu oparty jest ?na art. 201 § 4 k.s.h. Jeżeli członek zarządu pełni tę funkcję tylko na tej podstawie, to należy uznać, że wypłacane mu z tego tytułu wynagrodzenie nie podlega składkom na ubezpieczenia. Dlatego samo powołanie na podstawie przepisów k.s.h. na stanowisko członka zarządu spółki z o.o. nie skutkuje jeszcze powstaniem obowiązku ubezpieczeń społecznych.