Potwierdził to gdański oddział ZUS ?w decyzji 29 z 4 lutego 2014 r. (DI/ /100000/451/1747/2013).

Wnioskodawca zwrócił się do ZUS ?o indywidualną interpretację. Wskazał, że organizuje konkursy, mające na celu wsparcie sprzedaży produktów spółki w kolekturach, tj. miejscach sprzedaży gier hazardowych organizowanych przez firmę. Konkursy przeprowadza się na podstawie regulaminów zatwierdzonych przez zarząd spółki lub dyrektora oddziału. Nagrody przyznaje się osobom fizycznym prowadzącym sprzedaż produktów spółki w kolekturach, które osiągnęły najlepsze wyniki w danym okresie. Mogą to być pieniądze, rzeczy, bony towarowe. Konkursy kierowane są jednocześnie do kilku grup współpracujących ze spółką: jej pracowników, zleceniobiorców (osób fizycznych) oraz pracowników kontrahentów. Wnioskodawca ma indywidualną interpretację prawa podatkowego wydaną przez ministra finansów. ?W niej organ podatkowy przyporządkował przychody osiągane przez pracowników/zleceniobiorców w kolekturach za otrzymane przez nich nagrody w konkursach do odpowiedniego źródła przychodu określonego ?w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z wytycznymi organu przychód uzyskany z tytułu otrzymania nagrody w konkursie, który jest adresowany jednocześnie do pracowników oraz zleceniobiorców ?(z kolektur), nie stanowi dla osoby będącej pracownikiem przychodu ze stosunku pracy, dla osoby fizycznej zaś z kolektury – przychodu z działalności wykonywanej osobiście. Taki przychód jest opodatkowany według odrębnych zasad, czyli 10-proc. zryczałtowanym podatkiem.

W tej sytuacji wnioskodawca nabrał wątpliwości, czy wyłączenie przychodu za otrzymaną przez pracownika bądź zleceniobiorcę nagrodę ze źródła przychodu, jakimi są stosunek pracy bądź działalność wykonywana osobiście, oznacza, że tych przychodów nie bierze się pod uwagę także przy odprowadzaniu składek społecznych. Według wnioskodawcy skoro te przychody nie stanowią tych ze stosunku pracy dla etatowców oraz przychodu z działalności wykonywanej osobiście dla osób ?z kolektur, to spółka nie musi wliczać tych wypłat (bądź wartości nagród rzeczowych albo bonów w konkursie) do podstawy wymiaru składek. ZUS podzielił to stanowisko.

Zdaniem eksperta:

dr Marcin ?Wojewódka, radca prawny ?w Kancelarii Prawa Pracy Wojewódka ?i Wspólnicy sp.k.

Ta kolejna decyzja ZUS, choć oczywista, jest istotna. Wprost określa bowiem niezwykle ważną kwestię, o której zapomina wielu płatników składek ?na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne. W pełni należy zgodzić się z poglądem wnioskodawcy potwierdzonym ?interpretacją ZUS.

W myśl generalnej zasady podstawę wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne stanowi przychód w rozumieniu przepisów podatkowych. Chyba że zachodzą ?wyjątki uregulowane rozporządzeniem ministra pracy i polityki socjalnej ?z 18 grudnia 1998 r. w sprawie ?szczegółowych zasad ustalania ?podstawy wymiaru składek ?na ubezpieczenia emerytalne ?i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106). Oznacza to, że przychodami na gruncie ustawy o systemie ubezpieczeń ?społecznych są wszystkie te w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym ?od osób fizycznych z tytułu: zatrudnienia ?w stosunku pracy, pracy nakładczej, ?służby, wykonywania mandatu posła ?lub senatora, wykonywania pracy ?w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania, pobierania zasiłku dla bezrobotnych, świadczenia integracyjnego i stypendium wypłacanych bezrobotnym oraz ?stypendium sportowego, a także ?z racji prowadzenia pozarolniczej działalności oraz umowy agencyjnej ?lub zlecenia, jak również z tytułu współpracy przy tej działalności lub współpracy przy wykonywaniu umowy. Oczywiście z wyjątkami wskazanymi ?w szczególnych przepisach. Można ?jednak stwierdzić, że zgodnie z generalną zasadą „to, co opodatkowane, jest także oskładkowane". Ale zakwalifikowanie świadczenia czy wypłaty jako przychodu według przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z racji zatrudnienia ?w stosunku pracy lub jako przychodu ?ze zlecenia to warunek niezbędny, aby uznać, że w konkretnym przypadku określone świadczenia będą podstawą wymiaru składek pracowników lub zleceniobiorców.

Wnioskodawca wskazał, że wypłaty, ?które opisał w piśmie do ZUS, obciążone są zryczałtowanym 10-proc. podatkiem ?od gier. Nie mogą więc stanowić ?przychodów podatkowych od pracodawcy czy zleceniodawcy. W związku ?z tym ZUS słusznie przyjął, że ?nie stanowią one podstawy ?wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne ze stosunku prawnego ?z pracodawcą czy zleceniodawcą.