Zgoda Komisji Europejskiej na umorzenie składek z okresu od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. wszystkim działającym wtedy przedsiębiorcom jeszcze nie weszła formalnie w życie. Co to dla nich oznacza?
Dorota Wolicka, dyrektor biura interwencji i organizacji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców:
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów szacuje, że na wejście w życie decyzji Komisji Europejskiej trzeba poczekać nawet kilka tygodni. Przedsiębiorcy, którzy nie mają wszczętych postępowań egzekucyjnych lub nie spłacają już zaległości podlegających umorzeniu w ratach, powinni uzbroić się w cierpliwość i złożyć wniosek o umorzenie dopiero wtedy, gdy decyzja KE zacznie obowiązywać.
Jeśli przedsiębiorca ma już wszczęte postępowanie egzekucyjne lub zawarł z ZUS układ ratalny na spłatę zaległych składek, powinien jak najszybciej złożyć wniosek do ZUS o ich abolicję. Co prawda u przedsiębiorców, którzy po 1 września 2012 r. nadal prowadzili działalność, ZUS zawiesi postępowanie do czasu wejścia w życie decyzji KE. Po złożeniu wniosku ZUS nie będzie jednak już ich ścigał o zapłatę tych zaległości. Wstrzymane też zostaną kolejne raty w zakresie, w jakim obejmują składki podlegające umorzeniu na podstawie ustawy abolicyjnej.
Do ZUS trafiło już 73 tys. wniosków od przedsiębiorców zainteresowanych umorzeniem ich zaległości z lat 1999-2009. Czy to już wszyscy, którzy mogą skorzystać z ulgi?
Ciągle zgłasza się do nas wiele osób, które nie wiedzą, że można skorzystać z abolicji zaległych składek i proszą o pomoc w procesie z ZUS, który dochodzi od nich zapłaty tych należności. Jest też grupa przedsiębiorców, która świadomie nie korzysta z tej ustawy. Walczą przed sądem o uznanie, że w okresach, które kwestionuje ZUS, postępowali zgodnie z ówczesnym prawem. A jest o co powalczyć. Jeśli uda się im udowodnić, że zatrudnienie na podstawie umowy o pracę nakładczą było faktycznie wykonywane i nie miało na celu obejścia przepisów, jak twierdzi ZUS, to nie będzie miał on podstawy żądać zapłaty składek z prowadzonej równocześnie działalności gospodarczej. Co najważniejsze, gdy przedsiębiorca wygra z ZUS, cały ten okres będzie zaliczał się do jego stażu emerytalnego czy rentowego. W wielu przypadkach, szczególnie u osób w podeszłym wieku, ma to ogromne znaczenie.
Co się stanie, jeśli przedsiębiorca już spłacił wszystkie zaległości? Czy może ubiegać się o ich umorzenie i zwrot zapłaconych składek?
Zapłacone składki nie podlegają umorzeniu i nie ma możliwości, aby ZUS oddał wpłacone już kwoty. Dlatego bardzo ważne jest to, aby osoby spłacające raty jak najszybciej wnioskowały o ich umorzenie. Spotkałam się też z przypadkami, że ZUS odmówił rozłożenia tego długu na raty i zażądał spłaty w ciągu 7 dni. Przedsiębiorcy, którzy nie wiedzieli o abolicji, wzięli więc kredyty bankowe.
—rozmawiał Mateusz Rzemek
Dorota Wolicka, dyrektor biura interwencji i organizacji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców