- Pracownik pod koniec dnia pracy źle się poczuł, ale przepracował do końca swojej zmiany. Dostał zwolnienie lekarskie także na ten dzień (piątek). Od kiedy przysługuje mu zasiłek chorobowy (osoba ta korzystała już w tym roku z dłuższych zwolnień chorobowych)? Czy wypłacamy go od momentu orzeczonej niezdolności do pracy, czy od poniedziałku (pracownik pracuje od poniedziałku do piątku)?
– pyta czytelnik.
Za piątek pracownik nie nabędzie zasiłku, ale dzień ten rozpoczyna już jednocześnie okres zasiłkowy, tzn. wchodzi do 182 dni (lub 270) pobierania zasiłku chorobowego. Zasadniczo przysługuje on przez okres trwania niezdolności do pracy. Ale jest ona ograniczona - nie dłużej niż przez 182 dni, a przy gruźlicy lub niezdolności do pracy przypadającej w trakcie ciąży – przez maksymalnie 270 dni. Zasiłek nie należy się jednak za te okresy niezdolności do pracy, w których ubezpieczony na podstawie przepisów o wynagradzaniu zachowuje prawo do wynagrodzenia. Przy tym okresy te wlicza się do okresu zasiłkowego.
Cały przepracowany dzień musi być opłacony wynagrodzeniem za pracę. Jednocześnie wyklucza to możliwość otrzymania zasiłku chorobowego za tę dniówkę. Jeżeli pracownik przepracowałby część dnia i następnie uzyskał zwolnienie lekarskie już na ten dzień, sprawa wyglądałaby inaczej. Gdyby za tę dniówkę szef nie wypłacił mu pełnego wynagrodzenia, a jedynie opłacił przepracowany czas (np. 5 godzin, po których pracownik poszedł do lekarza i dlatego nie dopracował już do 8 godzin), to podwładny powinien za ten dzień otrzymać zasiłek chorobowy.
ZUS w piśmie z 4 października 2010 r. (992800/6000/91/2010/SKn/1)
potwierdził, że pracownik po przepracowaniu części dnia poszedł do lekarza. Ten wystawił zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby rozpoczynającej się od tego samego dnia.
„W świetle art. 80 kodeksu pracy wynagrodzenie przysługuje pracownikowi za pracę wykonaną. Na podstawie art. 84 k.p. pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512) zasiłek chorobowy nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy, w których ubezpieczony na podstawie przepisów o wynagradzaniu zachowuje prawo do wynagrodzenia. Okresy te wlicza się do okresu zasiłkowego.
W przedstawionym przypadku, zgodnie z art. 80 k.p., pracownik otrzymał wynagrodzenie za pracę (za przepracowaną część dnia). W związku z tym, że jest to wynagrodzenie za pracę, nie można uznać, że jest to wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy. Ponadto przepisy ustawy z 25 czerwca 1999 r. nie przewidują możliwości wypłaty zasiłku chorobowego za część dnia, na który została orzeczona niezdolność do pracy z powodu choroby.
Zatem, w tym przypadku art. 12 ust. 1 ustawy nie ma zastosowania i za ten dzień pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego" – konkluduje ZUS.
Zasiłek chorobowy przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od zadań. U pracownika czytelnika nie można wypłacać zasiłku dopiero za okres od pierwszego dnia roboczego następującego po wystawieniu zwolnienia lekarskiego. W tym wypadku świadczenie to należy naliczać od soboty. Nic nie zmienia tutaj to, że sobota jest dniem wolnym do pracy.